BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Најновији беспилотни комплекси стижу у копнене трупе Русије

Најновији беспилотни комплекси стижу у копнене трупе Русије
15.06.2013. год.


Копнене трупе Руске Федерације до краја године добиће у наоружању партију беспилотних комплекса Елерон-3СВ компаније Еникс. Осим копнене војске, пет до седам сличних комплекса ће добити Унутрашње јединице МУП-а и друге безбедносне структуре.

Тренутно неколико беспилотних комплекса већ се успешно користи у руским безбедносним ресорима. Најшире је представљена такозвана мини-класа беспилотних летелица, истиче експерт у области беспилотних система Денис Федутинов.

- Ови си системи блиског домета – од 5 до 25 километара. Највећи уређаји су упоредиви по размерама са авиомоделима. Али при томе то су прилично озбиљни системи који осигуравају преношење видео снимака и форографија у режиму реалног времена, осигуравају такозвано извиђање иза брда, у истој тој блиској зони. Такви уређаји омогућавају одредима најнижег нивоа да добијају оперативне обавештајне информације и да буду независни од средстава ваздухопловног извиђања вишег нивоа.

У Русији постоји неколико десетина компанија које разрађују и производе системе мини-класе. Међу најпознатијим су казански Еникс са системима Елерон, ижевска Зала са сисемима Среткоза и Ласточка. Као и компанија СТЦ из Санкт-Петербурга, која производи системе породице Орлан. Говори Денис Федутинов.

- Системи Елерон и Орлан прошли су државна испитивања линијом Министарства одбране Русије, које је изразило неке примедбе, после чега су летелице биле дорађене. Сматрам да у скорије време треба очекивати наруџбине ових система од стране Министарства одбране.

Потреба за беспилотним комплексима нагло расте. Данас је ситуација таква да је руским оружаним снагама и различитим безбедносним ресорима потребан широки асортиман беспилотних летелица, истиче главни уредник листа Взљот Андреј Фомин:

- Осим лаких и средњих летелица, постоји прилично озбиљна потреба за тешким летелицама, масе од неколико до десетак тона, па чак и више, које у страним земљама пролазе тренутно сасвим озбиљна испитивања. У Русији се такве разраде воде. И није далеко дан када ће се ове летелице подићи у ваздух и могу да буду примљене у наоружање. Пошто искуство оружаних конфликата у којима су учествовале стране земље, сведочи да се улога борбених беспилотних летелица само увећава. И оне имају можда далеку, али сигурну будућност.

Војску посебно занима примена беспилотних летелица за наношење јуршних удара на живу силу и технику противника. Пројекти стварања летелица са ударним функцијама реализују се у таквим земљама као што су Израел, Кина, Индија. У Русији се праве уређаји блиски светским аналозима. На пример, тешки ударни комплекс Дозор-600 компаније транзас по својим тактичко-техничким карактеристикама не заостаје за америчким дроном Предатор.

Олег Нехај,


Што се тиче комплекса Елерон, они постају све познатији. Фирма Еникс заједно са Рособоронекспортом успешно их пласира на светском тржишту.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЗАО «ЭНИКС»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто позвао је на заштиту безбедног функционисања гасовода Турски ток


Напад је спречен на кључној станици за компресију, саопштило је Министарство одбране РФ

Генерал Абдел Фатах ал-Бурхан тврди да читав континент устаје како би се одупро страној интервенцији


Руске снаге су изводиле ударе на објекте украјинских формација у централном и западном делу тзв. Украјине. Украјинске формације су нападале дроновима регион Црног мора и позадинске регионе: у Котовску...

Србија и Сједињене Америчке Државе званично су започеле стратешки дијалог. О томе шта ће тај облик партнерства значити у пракси, како ће утицати на односе Београда и Вашингтона, између...


Кит Келог каже да су војни, економски и дипломатски напори неопходни за „промену Ирана на боље“


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА