Оригинал споразума са Холбруком „изгорео” у пожару
Адвокат Горан Петронијевић тврди да је споразум који је Радован Караџић потписао са америчким изаслаником на чудан начин нестао из архиве СМИП-а почетком 2001. године.
„Вест о проналажењу лаптопа на батајничком путу затекла ме је у Хагу, док сам био у посети Радовану Караџићу. Радован се само насмејао причи како лаптопови расту по кукурузиштима крај Батајничког друма. И ја сам био пријатно изненађен како се Србија претвара у Силицијумску долину. То је фантастичан технолошки напредак, замислите – идете путем, а из те плодне земље ниче компјутерска техника”, саркастичан је Горан Петронијевић, адвокат Радована Караџића који је прошлог месеца изручен Хашком трибуналу под оптужницом за геноцид и злочине против човечности.
Поред службеника Трибунала, Петронијевић је прва особа с којом се Караџић састао од пребацивања у притворску јединцу у Хаг. По повратку из тродневне посете, Петронијевић за „Политику” каже да је Караџић у добром психофизичком стању, да поштује правила установе у којој се налази и да нема никаквих примедби на то како се према њему понашају. Караџићу је, поред књига, однео и 25 CD класичне и црквене музике: Баха, Хендла, Хајдна, Шостаковича, руске класике, црквено руско и наше појање.
Адвокат каже да је свом клијенту, који је већ изразио жељу да се у Хагу сам брани, дао „у задатак” да проучи правила Трибунала, нарочито члан 15, на основу кога ће саставити поднесак за изузеће судије Алфонса Орија због сукоба интереса.
Судија Ори је био бранилац у првом хашком предмету, у поступку против Душана Тадића. Петронијевић каже да ће основ за захтев за изузеће бити то што је Ори, као кобранилац Михаилу Владимирову, у завршној речи, правдајући Тадића, рекао да „злочина не би било да није било Караџића”. Дакле, директно је формирао тактику одбране Тадића пребацивањем кривице на Караџића, закључује Петронијевић.
Адвокат наводи да је приликом боравка у Хагу гостовао у емисији на холандској државној телевизији и да га је новинар питао да ли сматра да Холанђанин Алфонс Ори треба да буде судија у овом случају, пошто холандска јавност има „стрес” од учешћа холандског батаљона у догађајима у Сребреници. „Кроз питање су сами дали одговор”, каже Петронијевић и даље износи утисак да Караџић добро комуницира са особљем Трибунала, које га уважава, а да му то што веома добро говори енглески олакшава боравак. „Нисам чуо да има било каквих проблема са осталим оптуженицима”, каже Петронијевић и наглашава да због веома строгих правила Трибунала не може да говори о детаљима, па ни о томе да ли је Караџић наставио са начином исхране који је примењивао док је био у притвору Специјалног суда у Београду.
На питање о лаптопу са Батајничког друма, Петронијевић каже да Караџић сумња да ли су враћене дискете његове или је у питању нека подметачина.
„Тек када он лично буде прегледао садржај, знаћемо да ли је документација употребљива. Суштина је у томе да ли је она остала аутентична или је на њој било интервенција (брисања) или злоупотребе (додавања, мењања). Ја сам, за сада, добио преглед шта се на дискетама налази (личне ствари, то чиме се бавио, роман, доста документације, тонски снимци)”, каже Караџићев адвокат, који је убеђен да Тужилаштво већ има копију садржаја тих дискета.
Он износи своју претпоставку да је основни разлог првобитног нестанка лаптопа проналажење компромитујућих података и докумената по самог Караџића и уклањање „свега што би им сметало на суђењу или за шта сматрају да немамо копије”.
Један од тих кључних докумената је споразум Холбрук-Милошевић-Караџић (у коме, према Караџићевим тврдњама, Американци хашком оптуженику гарантују да неће ићи у Хаг), за који Петронијевић тврди да га „у оригиналу нема”. „Документ је на врло чудан начин нестао из архиве Министарства спољних послова у Београду почетком 2001. године”, каже Петронијевић који подсећа да је тада саопштено како је у Савезном министарству иностраних послова изгорела чајна кухиња и с њом „део архиве”.
„Знам какви су прописи за чување те архиве и знам да су поштовани: дакле, могла је да изгори цела зграда, а да архива остане сачувана”, тврди Петронијевић.
Петронијевић каже да је лако претпоставити коме су документи дати и коме је било у интересу да одбрана њима не располаже у тренутку „када се руше Резолуција 1244 и Дејтонски споразум и негира постојање споразума са Холбруком”.
Он, с друге стране, поставља питање коме је овде у Србији било у интересу да ти документи нестану и наглашава да тражење одговора на то питање требало да буде саставни део истраге.
Адвокат Караџића је рекао да за сада неће да се изјашњава о томе да ли Караџић има свој примерак споразума с Холбруком.
Петронијевић не верује да ће до 29. августа, за када је заказано ново појављивање Караџића пред судом, Тужилаштво завршити нову оптужницу.
„Мислим да ће га позвати да се поново изјасни по наводима те оптужнице. Мој савет је био да се не изјасни, због тога што је нецелисходно изјашњавати се на оптужницу за коју знаш да се по њој неће судити”, каже Петронијевић.
Поводом захтева одбране Момчила Крајишника да Караџић сведочи, његов адвокат каже да ће се тек видети како ће се поступити у том случају. „Ја сам против тога да се он изјашњава на било који начин пре него што се изјасни по оптужници. То би било лоше за цео концепт одбране и бојим се да је једна врста притиска на одбрану. Видећемо – ако суд буде усвојио такав предлог, онда ћемо се изјашњавати и, евентуално, ако то буде морало, тражићемо рестриктивно сведочење, односно ограничење у сведочењу”, наводи Петронијевић и објашњава да разлог није у томе да Караџић има нешто да крије, већ сматрају да најпре Тужилаштво треба да изађе са оптужницом.
Разговори пре званичног хапшења
На питање да ли је Радован Караџић током три дана, за која тврди да су претходила званичном објављивању информације о његовом хапшењу, разговарао са неким људима, његов адвокат каже:
– Јесте остварио контакт са њима у неком правцу, али за сада, због наше тактике и неке врсте наше истраге у том правцу, не могу да говорим о томе.
Да ли Караџић зна ко су они?
– Не можемо да знамо са стопроцентном сигурношћу, али смо јако брзо лоцирали. Караџић не жели да прича шта се догодило у та три дана.
Зашто не жели да прича о томе?
Вероватно има јак разлог, можда чува живот. Ја сам убеђен да је тако.
Хоћете ли инсистирати на утврђивању чињеница у вези са тим хапшењем?
Чињенице ће саме по себи бити утврђене. Ми ћемо, као и до сада, тражити оно што му по закону припада и што је већ уродило плодом. Ми имамо довољно доказа, тражићемо информације, а ако нам их буду ускратили, онда ћемо изаћи са нашим сазнањима.
Одбрана ће ангажовати и страног адвоката
Караџић је, према речима његовог адвоката, остао чврст у намери да се брани сам и инсистираће да му Трибунал то право призна. „Ми радимо на томе да формирамо квалитетан правни тим, за који сматрамо да би могао да пружи одличну подлогу за његову одбрану”, каже Петронијевић, одбијајући да наведе имена, „пошто је за сада познат само шири списак”. Негира да је сачињен списак сведока и каже да су сва имена која су се у јавности појавила – спекулација медија.
„Караџић је прихватио идеју да би, због процесних ствари, комуникације са Трибуналом и начина на који се то ради, било неопходно укључење неког од страних адвоката из англосаксонског система”, рекао је Петронијевић, подсећајући да за адвокате из континенталног правосудног система то представља потешкоћу.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »