BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Четврти ентитет!

Четврти ентитет!
04.06.2007. год.

ДНЗ тражи поделу БиХ на четири федералне јединице, а то су Република Српска, Босна, Херцег-Босна и територија која се протеже од Уне и Сане до Ливна и Дрвара.

Демократска народна заједница Фикрета Абдића захтеваће формирање четвртог ентитета у БиХ! Ово за Пресс РС тврди посланик ДНЗ у Парламентарној скупштини БиХ Рифат Долић, додајући да ће његова странка такав захтев предати босанским органима уколико дође до федерализације Босне!

Долић објашњава да ће, у том случају, БиХ бити подељена на четири федералне јединице: Републику Српску, Босну, Херцег-Босну и простор на западу, који би био четврти ентитет у БиХ, а састојао би се од територија које тренутно припадају Федерацији и Републици Српској. Долић, ексклузивно за Пресс РС, открива мапу четвртог ентитета, истичући да територија те области још није прецизно дефинисана, али да се о томе већ разговарало на "прилично високом нивоу".

- У начелу, осим територије Унско-санског кантона, ова евентуална федерална јединица би обухватала део Ливањског кантона, односно општине Дрвар, Босанско Грахово и Гламоч, које су потпуно запостављене, јер их и Федерација БиХ и РС третирају као слепо црево БиХ. Такође, делови општине Нови Град су потпуно заборављени од РС и сматрамо да би и они били функционалнији у новој федералној јединици - тврди Долић.

Он је уверен да је идеја ДНЗ-а о четвртој федералној јединици прихватљива и за народ који живи на подручјима будућег четвртог ентитета.

- Разговарали смо с људима у овим општинама. Они се осећају напуштено и мисле да су запостављени. Веома су сиромашни. Организација евентуалне четврте федералне јединице не базира се на националном принципу, већ на геостратешким и - првенствено економским принципима - каже Долић.

Он додаје да је иницијатива ДНЗ-а за организацију четврте федералне јединице у БиХ крајња варијанта, јер у тој партији сматрају да федерализација БиХ, нарочито на националном принципу, није решење за организацију Босне.
Право решење, сматра он, била би регионализација БиХ, јер је то европски принцип.

- Дефинитивно, европско решење за БиХ је регионализација на геостратешким, геополитичким и економским принципима, где би се уважавао и етнички принцип, који не би био доминантан. ДНЗ верује да до федерализације БиХ по етничком принципу неће доћи. Али, пошто је у овој земљи све могуће, ми припремамо ову иницијативу за сваки случај - објашњава Долић.

Он додаје да нова федерална јединица још нема име, јер "то сада није приоритет".

- Може се звати "Западна Босна", "Босанска Крајина", видећемо. Засад, то је Бихаћка регија, а ако дође до федерализације, предложићемо нови назив. Сигурно је да ће у називу бити географски, а не национални појам - каже Долић.

Он открива да је ДНЗ разговарао са политичким партијама које делују на простору Унско-санског кантона, које имају седиште у другим деловима БиХ. Одмах после тога, подсећа Долић, његову партију федерални медији су оптужили да заговара нову поделу Босне.

- Те оптужбе су бесмислене, јер се оно о чему смо разговарали апсолутно не односи на поделу Босне, већ је одговор на идеју федерализације. Понављам, ДНЗ сматра да је коначно европско решење за БиХ регионализација на економским, а не националним принципима - прецизира Долић.


Долић: Угледајмо се на Словенију

Рифат Долић каже да нико у БиХ не би требало да се плаши децентрализације и да робује броју регија унутар Босне.

- Словенија је најбољи пример. Они су имали три, а сада имају 13 регија. Постоје одређени европски принципи и критеријуми регионализације који уважавају одређене геостратешке, економске, инфраструктурне карактеристике. Према том моделу треба обавити регионализацију. Европа нас неће примити овакве какви смо сада. Овакав модел државе не постоји нигде у свету! Морамо сести и сами наћи прихватљива решења која ће задовољити и нас и Европу - тврди Долић.



  • Извор
  • novinepress.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА