Избеглице проблем број 1 у свету
Свет је све опаснији за избеглице и мигранте – тако је невладитна организација Amnesty International у свом годишњем извештају дефинисала основни међународни проблем. У том се документу истиче да су најнезаштићенији људи на Земљи 12 милиона лица без држављанства, чији се број може упоредити са становништвом највећих градова у свету. Међутим, 80 одсто су жене.
У извештају се такође саопштава да милиони људи, који су отишли у иностранство да би нашли бољи живот или се сакрили од прогањања, житвотаре. Реч је пре свега о мигрантима и избеглицама ЕУ.
У својој изјави генерални секретар Ал Салил Шети је истакао да мигранте и избеглице стрпавају у неке центре, где се чак нађу у транспортним контејнерима и металним сандуцима. Оштро су критиковане Грчка, где мигранте држе у нељудским понизним условима, и Италија, која не прихвата чамце са избеглицама. Иначе, према проценама Салила Шетија, милиони миграната се суочава са суровошћу, укључујући принудни рад и сексуално насиље због антимиграционе политике. Највише се права радника-миграната крше у Хонгконгу, Јорданији, Либану и Кувајту, и то у ситуацији, када годишње стотине организација издвајају колосалне износе ради подршке избеглица и миграната. Само у време трагедије у Сирији дечији фонд УН УНИСЕФ потрошио је око 12 милиона долара за хуманитарне пројекте, усмерене на подршку избеглица. Међутим, због недовољног финансирања у последње време је помоћ те организације знатно смањена. То није једини пример да новац одлази без видљивог резулата. Наставља ту тему председник посматрачког савета Института демографије, миграције и регионалног развоја Јуриј Крупнов.
- Уствари, избеглице су у том плану бескрајна према трошковима категорија светског становништва, јер тим су људима ускраћена сва права, они се налазе у тешкој ситуацији. Постоји и огроман број организација, које шпекулишу на том проблему. Главни моменат је, што су избеглице и мигранти последица светског недовољног развоја. То је последица тога, што данас човечанство уствари нема појма како да обезбеди достојан живот у сваком месту земаљске кугле, између осталих и у такозваним развијеним земљама. Зато је то главни узрок ситуације са избеглицама и мигрантима.
Према мишљењу експерта, сложеност тог питања се крије и у томе, што се свет налази у глобалној кризи, чак и сопствено становништво није у најбољој ситуацији, зато је обезбедити социјално и економски дошљаке постало још теже. Поред тога постојећи механизми рада с избеглицама су давно застарели, те постали контрапродуктивни.
Данас стручњаци упоређују проблем миграната и избеглица с проблемом тешке дроге и корупцијом. Годишње број примораних досељеника расте у читавом свету, често се они нађу таоци у великим политичким играма. Зато је у најмању руку неразумно чуђење због различитих истраживања у тој области. Много је важније одустати од политичке глуме у корист добробити обичних људи.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- становништво
- човечанство
- помоћ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »