BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

РЕЧНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ

РЕЧНЕ ЦИВИЛИЗАЦИЈЕ
20.05.2013. год.
Обале велеких река  играле су веома важну улогу у историји  развоја човечанства.Ево 10 од њих.

1.НИЛ, дужина: 6.852 км.

Древни Египћани су своју велику реку звали Итеру,тп јесте јдноставно Велика река.Сезоно разливање Нила омогућавало је две жетве годипње са  богатим приносима  пшенице . 

2.Еуфрат, дужина:2.780 км

По Библији управо на обалама Еуфрата се налазио тај Еденски врт у коме је Господ населио Адама и Еву. Према резултатима истраживања архелога Еуфрат је био колевка сумерске цивилизације( 4-3 миленијум пре нове ере ) која је даровала свету писменост.Овде су се налазили и први градови  прошлости , као на пример Ур- родно место библијског пазтријарха Аврама , а много векова после у међуречју Тигра и Еуфрата подигнут је чувени Вавилон  и не мање позната Асирија.

3.Инд, дужина:3180 км

У античком добу та река се називала Синдку,што на снаскриту  значи Велика река.Идн је био колевка најстарије индијске  цицилизије ( 5-3 миленијума пре нове ере коју су пкорила племена индоаријеваца.Индијска цивилизација нам је дала шах,бројеве и Камасутру.

У формирању културног кода Индије значајна улога припада реци  Ханг на лијој обали су сада уздижу градови Харидвар и Варанси-светски центри индуизма.

4.Хуанаха ( Жута река ), дужина : 5464 км

У долини Хуанхе( у прводу са кинеског:Жута река ) развила се порва кинска држава  Шан-Ин( крај XIV  века пре нове ере ).Осибеност Жуте реке сстоји се у томе што ова кашприципозна река често мења своје корито.Једно од тиј промена корита догодило се 11. Године нове ере, а од тада је Жута  више од двадесет пута мењала корито.Те катастрофе су се одразиле на кинески менталитет:противити се природи је бескорисно,а усавршавање човека неопходно.Кинеска цивилизација је дала свету точак,хартију, компас ,кожу, порцелан,барут.

5.Усумансита, дужина 560 км

Усумасита , невелика, али пловна река у Гватемали постала је колевка цивилизације Маја .У долини те реке лежи град Јаш-Мутил, престоноца најстаријег мутилског  царства Маја ( IV век пре нове ере - I  

Тај град је посато један однајважнијих центара Месоамерике.Према налазима истраживача,насеље Јаш-Мутула  је имало од 100 до 200 хиљада становника.Касније је град био запуштени добио је назив Тикел ( што на језику Индијанаца  значи“место где се чују гласови духова“).Маји су дали свету калндар.

6.Рајна, дужина:1233 км 

Једана од највећих река Западне Европе.Прве насеобине Келта на њеним обалама су се појавиле пре више од 5 хиљада година.Године 38. Пре нове ере Рајна је постала погранична река између Римске империје и варварских немачких племена . Покушај  на почетку наше ере да се помери граница завршио се  страшним вијним поразом Империјечиме је заустављен њен поход на Исток.

После тога  Рајна је коначно учврстила  статус гарнице Pax Romana који је задржала до данас.

7. Дунав,дужина:2960 км

Наранија сведочанства о Дунаву налазимо код старогрчког историчара Херодота ( V  век пре нове ере )који је писао да река Истр( старогрчки назив Дунава ) служи као велики „пловни пут „-управо су том реком становници Хипербореје превозили свети камне електрон у светилишта у Делфима и Атини.

За време Римске империје Дунав је постао граница изнеђу Европе и источнихномадских племена .

Цивилизација номада је сломила моћ Римске империјеи поставила темеље савременог света.
 
8.Дон, дужина :1870 км

Постојбина  скитске цивилизације ( VII век пре нове ере до III века  нове ере.Управо су Скити који су населили Нижље Подоње и дали име тој реци.После је Дон постао традиционална маршрута војних похода рускох кнежева, а у XVII  и матична лука руске флоте. Овде је изграђена прва флотила за поход  против Кримског ханства.
 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су изводиле ударе на циљеве у позадинским регионима Украјине, укључујући војне аеродроме. Украјинске формације покренуле су неколико таласа беспилотних летелица на руску територију, нападајући и нафтовод у...


Џастин Трудо подноси оставку усред највеће политичке кризе у својој деветогодишњој владавини

Украјинска војска изгубила је више од 12.000 војника и до 3.000 јединица технике у неуспешној одбрани Курахова, саопштило је Министарство одбране Русије


У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.

Извор зла и корупције је западна \"демократија\". Вашингтон и Брисел признају као демократске само оне земље које дозвољавају да њихова политика, економија, безбедност, медији, образовање, наука и култура, дакле...


Данас су, како је и очекивано, украјинске формације започеле офанзиву са окупиране територије Курске области. У овом тренутку Оружане снаге Украјине уводе у борбу снаге које су концентрисале у...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА