Генском терапијом против Хантингтонове болести
Група француских научника испитује две нове генске терапије које би се користиле у сузбијању Хантингтонове болести, наследног неуродегенеративног обољења, које је данас неизлечиво.
Прва техника, коју проучава група научника из Комесаријата за атомску енергију, је коришћење "неурозаштитног" молекула, званог "цилијарни неуротрофни фактор" (ЦНТФ), који би помогао мозгу да се заштити од дегенеративних ефеката Хантингтонове болести.
Други, експерименталнији приступ је дезактивирање гена који је изазивач болести уз помоћ вирусног вектора.
Развој Хантингтонове болести обично почиње између 30. и 50. године живота , испољавањем поремећеног понашања и неуобичајених покрета који су праћени и појавом интелектуалних проблема, а затим деменцијом.
Смрт болесника наступа 15 до 20 година након појаве неуродегенеративног обољења, изазиваног генском мутацијијом на 4. хромозому.
Тај мутирани ген изазива појачано лучење протеина хантингтина, што резултира болешћу спречавајући ћелије мозга да се штите од токсичних молекула.
- Извор
- РТС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »