BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кућа у којој се родила Мона Лиза

Кућа у којој се родила Мона Лиза
04.06.2007. год.

Истражујући документа Паланти је закључио да је "Ђоконда" била супруга фирентинског трговца Франческа дел Ђоконда. Испоставило се да је Лиза Герардини живјела у сусједству с породицом Леонарда да Винчија.

Италијански истраживач Ђузепе Паланти тврди да је у италијанском граду Фиренци пронашао кућу гдје је рођена Лиза Герардини која је послужила као модел за "Ђоконду", чувени портрет Леонарда да Винчија (1452-1519). Изучавајући архиву Паланти је, како наводи агенција Анса, означио кућу у којој се 15. јуна 1479. године родила Лиза. Она се налази између улица Скваца и Мађо, познатих по фирентинским антикварницама. Ђузепе Паланти је истраживач који је и раније упорно тврдио да је жена која је била Леонардова инспирација за "Ђоконду" сахрањена у Фиренци.
Мјесто и тачан датум њене смрти Палатни је успио да установи захваљући материјалима из фирентинских архива. Истражујући документа он је закључио да је "Ђоконда" била супруга фирентинског трговца Франческа дел Ђоконда, а умрла је 15. јула 1542. године у 63. години. Лиза Герардини је сахрањена близу манастира Света Урсула у којему је, послије смрти супруга, тешко болесна провела посљедње године живота. У документима је забиљежено да је достојно испраћена што свједочи о њеној познатости. Исто тако испоставило се да је Лиза Герардини живјела у сусједству с породицом Леонарда да Винчија.
Леонардо да Винчи је славни италијански сликар, архитекта, проналазач, музичар, вајар, изумитељ, математичар и инжењер. Укратко - највећи геније ренесансе, човјек који утјеловљује ренесансни идеал свестраног човјека - вишеструко надареног човјека неутаживе знатижеље и жудње за новим сазнањима. Само једноставно набрајање његових неумјетничких интереса граничи с несхватљивим: анатомија, ботаника, картографија, геологија, математика, аеронаутика, оптика, механика, астрономија, хидраулика, акустика, нискоградња, техника производње оружја, планирање градова. Његова дјела "Посљедња вечера" (1495-97) као и "Мона Лиза" (1503-06) спадају међу најпопуларније и најутицајније слике ренесансе, док његови списи одражавају дух научног истраживања и механичке инвентивности која је била стољећима испред свога времена.
Јединствена слава коју је Леонардо уживао у свом животу и то, филтрирана и очишћена од стране историјског критицизма, остала је неокаљана до данашњег дана базирана на једнакој уникатној универзалности његовог духа. Леонардова универзалност је више него вишеструка. Истина, у вријеме ренесансе и периода хуманизма, вишеструкост је била високо постављен квалитет, али није била без разлога ријетка. Многи други добри умјетници су је посједовали. Леонардова универзалност, с друге стране, била је спиритуална снага, искључиво његова, која је генерисала у њему неограничену жудњу за знањем и која је водила његова размишљања и понашање. Умјетник по диспозицији, открио је да су његове очи биле његов главни пут до знања. За Леонарда, вид је био човјеков највиши орган чула зато јер вид сам претвара чињенице у искуства одмах, коректно, и са сигурношћу. То значи да сваки феномен који је посматран постаје објекат знања. Сапер ведере ("знати како видјети") постаје главна тема његових прочавања човјекових дјела и креација природе. Његова креативност достизала је у свако подручје у којем се користило графичко представљање: био је сликар, вајар, архитекта као и инжењер. Али он је ишао и изнад свега тога. Његов величанствен интелект, његова неуобичајена снага опсервације, те његово мајсторство умјетности цртања водило га је у проматрање саме природе, коју је проучавао са методичношћу и убацујући логику - у чему су његова умјетност и његова наука биле једнако заступљене.



  • Извор
  • pobjeda.cg.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА