BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ДР СМАЈО ШАБОТИЋ: И Муслимани припадају светосављу!

ДР СМАЈО ШАБОТИЋ: И Муслимани припадају светосављу!
15.05.2013. год.

 Свети Сава је знао да се прилагоди новим временима, спајајући старословенске обичаје и хришћанство, те је конципирао опстанак народа као Исток на Западу и Запад на Истоку. Светосавље за мене представља Лyчу микрокозму не само православног србског народа, већ и оних који су србског коријена, без обзира на то да ли политичке вође тих нација то признају или не. Из једног народа који је Богом дана категорија, србског народа, настале су нације: Срби, Хрвати, Црногорци, Муслимани, Бошњаци и Македонци.

 
Послије пропалог покушаја стварања југословенства, Срби су се вратили светосављу и покушавају доказати да су коријен осталим нацијама произашлим из србског народа, али националисти из других нација то негирају. Наши мудри заједнички преци, међутим, знали су да своје потомке остављају на дивном али опасном мјесту (Балкану), па су оставили пре јаку мисао, вјековну мудрост или сентенцу – „Може да умре село, али обичај не.” У топонимима, именима малих локалитета, записали су нашу историју, надајући се да ће доћи вријеме да је неко прочита. Тако свуда тамо гдје има Округлица, Округлих лазина, Забела, Трепчи, Требишњица и свуда тамо гдје има црепуља – тамо је светосавље.
 
У муслиманским крајевима постоји и Савин бор и Савине воде и Савин извор и други топоними који носе име Светог Саве, а Муслимани у нашим крајевима славе: Ђурђев-дан, Петров-дан, Илин-дан и друге свеце, показујући да и ми припадамо светосављу и србском народу, уважавајући чињеницу да данас постоје и муслиманска и бошњачка нација, али сасвим је јасно да сви заједно припадамо србском народу.
 
Када наиђу промјене, као бујица, мораш се склонити са моста да те вода не однесе, а кад бујица прође – остају јаки мостови и остаје крупно камење, као што у бурним временима опстају темељи и стубови културе и духовности.
 
Светосавље је главни духовни темељ нашег народа, мост међу новоформираним нацијама и велики угаони камен наше духовности.
 
Уосталом, и Шудиковска универса, која је у средњем вијеку постојала крај Лима, са пет школа, међу којима је и медицинска духовна светосавска скола, старија је од Болоње, Оксфорда и Карловог универзитета, и ту традицију ћемо наставити у нашем најстаријем манастиру.
 
А наш заједнички језик – мост је који опстаје иутопити се у њу. Само економски јака Србија може помоћи себи и свима нама у окружењу. Државне границе нијесу очуване, али јединственост државних граница данас и није тако битна, као што је статус народа у тим државама.
 
Тачно је да је светосавље данас највише на удару у Црној Гори, због синдрома малих разлика, јер остали у окружењу, који нијесу православни, то сматрају довољном разликом да се дистанцирају од светосавља. Али, ко год удари на своју духовност, бацио је бумеранг, Срби у Црној Гори као државотворни народ, треба заједно са Муслиманима и Бошњацима да се изборе за статус конститутивних нација, а до тада за доследну примјену члана 79. Устава Црне Горе.


  • Извор
  • Јаков Ненадовић


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев наводно верује да ће само „очајни услови на бојном пољу“ навести Вашингтон да одобри ударе далеког домета


Промене „у смислу доношења одлуке” о употреби атомског оружја могле би да се донесу, изјавио је шеф скупштинског одбора за одбрану

Кијев настоји да оконча сукоб, али не под условима Русије, изјавио је Игор Жовква


Граничари свакодневно приводе десетине мушкараца који желе да побегну у ЕУ, изјавио је министар унутрашњих послова Игор Клименко

Немачки политичар Манферед Вебер је „Белзебуб” иза ове замене становништва, тврди мађарски премијер


Упозорење долази усред растућих тензија између Израела и либанског Хезболаха


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА