BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Грузијска војска баца бомбе на децу

Грузијска војска баца бомбе на децу
09.08.2008. год.

Грузијски специјалци који су се пробили на северну периферију Ћинвалија, главног града Јужне Осетије, бацају бомбе у подруме кућа где су се од жестоких сукоба сакрили жене и деца, јавила је агенција Итар-Тас с, позивајући се на очевице.

Извештачу те агенције у Ћинвалију то је рекао бивши командант оружаних снага Јужне Осетије Олег Тезијев.

"Деца шаљу СМС поруке са молбом за помоћ, у којима се говори да у подруме потопљене водом из пукнутих водоводних цеви грузијски специјалци бацају бомбе", рекао је он.

Итар-Тас с је пренео да је неколико грузијских тенкова пробило линију одбране и ушло у Ћинвали и да се са истока спрема тенковски напад на град.

Тенковске јединице Грузије, како се извештава, покушавају да поврате контролу над стратешки важним, обилазним Зарским путем.

Највеће борбе у Јужној Осетији су се водиле током ноћи између петка и суботе око главног града ове провинције, Ћинвалија, а у Грузији је данас уведено ратно стање на 15 дана.

У сукобима у Јужној Осетији погинуло је најмање 2.000 становника Ћинвалија, главног града те отцепљене аутономне области, изјавио је данас амбасадор Русије у Грузији Вјачеслав Коваљенко.

Истовремено, руски медији извештавају о наставку борби на периферији Ћинвалија и тенковским нападима грузијских снага на тај град, као и артиљеријској ватри са грузијске стране.

Како је јавила руска агенција Интерфакс, рањен је извештач дневника "Комсомолска правда", али се не наводе детаљи.

Ова агенција је пренела изјаву званичника ове области да је у протекла три дана погинуло 1.600 људи, док је министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров рекао да је до сада било 1.500 жртава, али да тај број расте.

Према првим информацијама око 30.000 људи избегло је са ратног подручја у Русију, док је према подацима Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) најмање 1.000 избеглица из Јужне Осетије стигло у Северну Осетију, а око 500 људи је побегло из зоне сукоба у друге делове Грузије у последњих неколико сати.

У Јужној Осетији је саобраћај практично обустављен, а у продавницама понестају храна и вода за пиће.

Међународни комитет Црвеног крста позвао је зараћене стране да екипама за пружање прве помоћи дозволе да евакуишу рањене из Ћинвалија зато што је градска болница затворена због гранатирања и не може да прима пацијенте.

Према истој организацији, у Ћинвалију нема струје и воде за пиће, а у прекиду су телефонске везе.

Скупштина Грузије потврдила је указ предсендика Михаила Сакашвилија о увођењу ратног стања на територији целе Грузије са роком од 15 дана, јавили су под ознаком "хитно" руски медији из Тбилисија.

Указ је у парламенту потврђен једногласно.Сакашвили је претходно о потписивању указа обавестио Савет за безбедност Грузије, чију је седницу хитно сазвао.

Према његовим речима, "Грузија се сада налази у условима руске агресије", која се остварује "не само у односу на Јужну Осетију, него и Абхазију".

"Русија остварује агресију својим снагама ратног ваздухопловства, морнарице и вођењем обимне копнене операције", рекао је председник Грузије, оцењујући да "агресија није везана за догађаје у Јужној Осетији", већ су јој "претходиле дуге припреме пре почетка борбених операција у Грузији".

Сакашвили је позвао на хитан прекид ватре: "Позивам одмах на прекид ватре. Русија је лансирала масовну војну инвазију против Грузије.".

У међувремену власти су евакуисале зграду председничке администрације у престоници Тбилисију, јер страхују да ће бити мета руског бомбардовања.

Државни ТВ канал "Русија" извештава да и даље трају жестоки сукоби, а да је већи део жртава међу цивилима.

Извештач те телевизије јавио је да је изнад Јужне Осетије јужноосетијска противваздушна одбрана оборила грузијски војни авион.

Становници Горија напуштају град

Више стотина становника Горија, на северу Грузије, напустило је град после руског бомбардовања у којем је било жртава, рекли су очевици.

Руски ратни авиони извели су у суботу пет ваздушних напада на грузијски град Гори, родно место Стаљина, који се налази у близини Јужне Осетије, јавио је извештач Ројтерса.

Извештач Франс преса, који се налази на лицу места, рекао је да је више зграда срушено у бомбардовању, да су неке у пламену, а да житељи у страху напуштају град.

Аутобуси и аутомобили са избеглицама упутили су се ка главном граду Грузије, Тбилисију.

Званичног податка о броју жртвама за сада нема, али су очевици рекли да је "више мртвих".

Руски авиони гађали су мост и војну базу недалеко од Горија, али су погођене зоне у којима живи становништво, додала је портпаролка грузијског министарства одбране Нана Интскирвели.

Како је рекла, напади су престали када су грузијске снаге срушиле један од руских авиона.

Жестоке борбе између грузијских и руских трупа воде се у широј околини Ћинвалија, рекао је Франс пресу секретар рузијског Комитета за националну безбедност Александар Ломаја.

Истовремено, руски председник Дмитри Медведев саопштио је да је у току операција руских снага у Јужној Осетији "са циљем да се грузијска страна приволи на мир", јавила је агенција Интерфакс.

"Наши војници из састава мировних снага и јединице које су послате као појачање у овом тренутку изводе операцију са циљем да се грузијска страна приволи на мир", изјавио је руски председник током састанка са највишим руским војним званичницима.

"Они такође имају и одговорност да заштите становништво. Ми се бринемо о свему томе", додао је он. Медведев је описао ситуацију у Јужној Осетији као "хуманитарну катастрофу".

"Људи који су одговорни за ту хуманитарну катастрофу морају да презуму одговорност за оно што су учинили", рекао је Медведев на састанку са највишим руским војним званичницма. "Наш задатак је да помогнемо да се превазиђу последице хуманитарне катастрофе", рекао је он.

Како преноси Интерфакс, министар одбране Анатолиј Серђуков и шеф генералштаба руских војних снага Николај Макаров такође су присуствовали састанку са Медведевом.

Додатне руске снаге послате као појачање стигле су до главног града Ћинвалија и спремају се да "униште" грузијске позиције одакле се испаљује ватра на припаднике руских мировних снага, саопштио је раније портпарол руске војске.

Ради се о јединицама 76. дивизије ваздушно-десантних снага Русије, а њихов долазак у Осетију потврдио је помоћник главног команданта копнене војске Русије Игор Конашенков.

Додатне "специјалне јединице", додао је Конашенков, стићи ће "у наредних неколико сати".

Он је још навео да су тројица припадника руских мировних снага погинула током ноћи и да је до сада страдало укупно 15 војника.

У Јужну Осетију Русија је у петак упутила и припаднике 58. армије Северннокавкаског војног округа, а према речима Коаншенкова, у област борбених дејстава пребачене су тенковске, артиљеријске и обавештајне јединице, а авијација је концентрисана на "најближим руским аеродромима у зони конфликта".

Секретар грузијског Савета за безбедност Каха Ломаја је рекао да је Русија бомбардовала луку Поти на Црном мору и железнички чвор и аеродром у Сенакију.

"У претходна два сата, руска авијација је бомбардовала економску и цивилну инфраструктуру", рекао је он.

Заменик грузијског министра за економски развој Вато Лежава рекао је за Ројтерс да су у луци Поти руски борбени авиони погодили танкере и бродоградилиште. Он је рекао да је у нападу учествовало између осам и 11 руских авиона.

Оборена два руска авиона

Русија је потврдила да су грузијске снаге обориле два њихова ратна авиона изнад Јужне Осетије и да се истражује судбина пилота тих летилица, пренела је агенција Интерфакс.

Према наводима портпарола руских мировних снага оборени су руски ловац СУ-25 и бомбардер ТУ-22.

Грузијска страна је саопштила да је срушен руски војни авион и да је пилот заробљен.

"Погодили смо руског ловца јутрос и пилот је заробљен", рекао је секретар грузијског Савета за безбедност Кака Ломаја агенцији Ројтерс.

Грузијски председник Михаил Сакашвили претходно је изјавио да је погинуло 30 људи, углавном војника, у руском бомбардовању.

Грузијске снаге одбиле нападе абхаске војске

Грузијски председник Михаил Сакашвили, који је данас прогласио 15-дневно ратно стање "на целој територији Грузије", изјавио је данас да су грузијске снаге одбиле напад абхаске војске у Кодорском кланцу, једином делу те отцепљене републике коју контролише Тбилиси.

"Одржавам везу са онима који брину о безбедности у кланцу - они су данас одбили све нападе", рекао је Сакашвили на састанку са председником скупштине Давидом Бакрадзеом и лидерима скупштинских посланичких клубова, пренео је Итар-Тас с.

"Грузијска страна је у стању да заштити горње делове Кодорског кланца од свих напада", рекао је председник Грузије.

Подстакнута ратом у Јужној Осетији, Абхазија је данас почела операцију потискивања грузијске војске из те области, а представник абхаског председника Кристијан Бжанија рекао је да абхаска артиљерија и авијација удара по грузијском положајима на том подручју.

"У региону је удвостручен контингент грузијских оружаних снага, уведена је тешка техника и артиљеријске инсталације за испаљивање плотунске паљбе", рекао је Бжанија, додајући да је реалну претњу новом агресијом против Абхазије створила концентрација грузијске војске у Кланцу и мобилизација грузијских резервиста.

Дипломатске активности до сада нису дале никавих резултата. На два заседања СБ УН није донета никаква одлука, а Русија није реаговала ни на позив САД да се повуче из Грузије.

Грузија је у ноћи између четвртка и петка започела војну офанзиву против побуњеничке републике Јужне Осетије. Грузијске и руске снаге боре се за контролу те сепаратистичке републике, која се отцепила након распада Совјетског Савеза 1991. и која има подршку Москве. 



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА