Ратно стање у Грузији
Грузијски предсједник Михаил Сакашвили прогласио је ратно стање, док трају сукоби грузијских и руских снага у Јужној Осетији.
"Потписао сам декрет о ратном стању. Грузија у стању потпуне војне агресије", рекао је Сакашвили националном Савјету безбједности.
Руски авиони бомбардовали су и уништили грузијску луку Поти, као и град Гори.
Званичници у Москви кажу да је око 1 600 људи погинуло у досадашњим сукобима, само у Шинвалију, главном граду Јужне Осетије.
Руско Министарство одбране одбацило је као неистините тврдње да су њихови ловци гађали цивилна подручја и потврдили губитак два авиона изнад Грузије. Тбилиси је саопштио да је оборено шест руских авиона.
Русија подржава ослободилачки покрет у Јужној Осетији и послала је тенкове и војнике у петак као одговор на грузијску војну кампању да поново успостави контролу у провинцији, која се отцијепила почетком 90-тих.
Грузијски званичници рекли су да су руски авиони у петак гађали војне циљеве као и жељезницу и аеродром.
Грузија је до сада потврдила 30 жртава, док је Русија саопштила је погинуло 15 њених војника.
На улицама града Шинвалија, у коме живи око 20 000 људи, виде се тенкови како горе и жене и дјеца траже заклон.
Грузија ће тражити међународну војну помоћ у зависности од развоја ситуације у Јужној Осетији, рекао је шеф грузијског Националног савјета безбједности Кака Ломаиа.
БУШ: ОПАСНА ЕСКАЛАЦИЈА КРИЗЕ
Амерички предсједник Џорџ Буш оцијенио је данас да напади Русије на сусједну Грузију изван ратне зоне Јужне Осетије представљају "опасну ескалацију" кризе и апеловао на Москву да одмах прекине бомбардовање.
"Дубоко сам забринут због ситуације у Грузији. Напади се догађају у регионима далеко од зоне конфликта у Јужној Осетији. То представља опасну ескалацију кризе", рекао је Буш.
Он је додао да се мора поштовати територијални интегритет Грузије и "позивамо на окончање руског бомбардовања".
Амерички предсједник разговарао је данас са руским предсједником Дмитријем Медведевим и грузијским предсједником Михаилом Сакашвилијем.
Буш је апеловао на обје стране да прекину непријатељства и врате се на позиције од прије почетка сукоба.
----
Интересантно је да су војне снаге НАТО-а предвођене американцима директно помагале сепаратистички покрет Албанаца у њиховм натојању да отму српско Косово и Метохију а да су извршиле притисак на многе земље да признају лажну државу Косово. У исто вријеме САД и њени западни савезници се залажу за унитарну БиХ, супростављајући се мирном издвајању Републике Српске.
- Извор
- СРНА-АФП-eНовости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »