Рат у Јужној Осетији
Најозбиљнија руска војна интервенција од пада Совјетског Савеза почела је након несхавтљиве одлуке власти у Тбилисију да "поврате контролу" над побуњеном Јужном Осетијом, при чему је убијено најмање 10 припадника руских мировних снага.
До касно у ноћ руски губици попели су се на 12, а истовремено око 150 војника је рањено. Грузијска страна, бар за сада, није објавила прецизније податне о губицима, наводећи само да је у руским ваздушним нападима погинуло 30 особа. Ипак, на десетине грузијских војника у камуфлажним униформама допремљено је у болницу у граду Гори.
Представници власти у Тбилисију саопштиле су, око 16 часова, да су грузијске снаге "успоставиле потпуну контролу" над Ћинвалијем. Готово истовремено, јединице руске 58. армије ушле су у предграђе главног града Јужне Осетије, постављајући сценографију за могући крвави обрачун две војске.
Сат времена касније, грузијски званичници објавили су да су трупе владе у Тбилисију изгубиле контролу над деловима Ћинвалија, те да је у току артиљеријски напад руских снага.
Руски војници су два часа после почетка операције "неутралисали" грузијске артиљеријске положаје у Ћинвалију, oтварајући врата тенковима за улазак у главни град Јужне Осетије. Недуго затим представници министарства одбране Јужне Осетије саопштили су да грузијских јединица у разрушеном Ћинвалију више нема.
Серија контра-удара руских оружаних снага натерала је грузијског председника Михаила Сакашвилија да озбиљно размисли у увођењу ванредног стања у тој држави, што ће се, према најавама из његовог кабинета, и догодити током ноћи.
У последњем таласу напада руске авијације, у ноћи између петка и суботе, десетак јуришних „сухоја" Су-25 ракетирало је луку Поти на Црном Мору, као и још три војне базе, али, непосредно након тих догађаја, нису били доступни апсолутно никакви извештаји о могућим жртвама.
Грузијски званичници објавили су око 14 часова да су руски борбени авиони напали ваздухопловну базу недалеко од главног града те државе, Тбилисија, наводећи да тај чин представља "објаву рата". Неколико сати касније, објављено је и да су у том нападу убијена три грузијска војника и уништено неколико авиона.
УНХЦР: Хуманитарна ситуација драматична
Напад грузијских моторизованих јединица и противнапад руских снага довели су до "драматичног погоршања" хуманитарне ситуације у читавом региону, при чему је Међународни комитет Црвеног крста упозорио да је медицинским екипама, суштински, потпуно онемогућен приступ кризним зонама.
Додатни разлог за бригу представља чињеница да је, по почетку напада, прекинуто снабдевање струјом и водом, те телефонске линије.
Упозорење хуманитараца уследило је након првих извештаја УНХЦР-а и руских извора из Ћинвалија, према којима је у артиљеријским нападима грузијске војске, практично срушен центар града, док се становништво посакривало по подрумима.
На хиљаде добровољаца из Русије и Абхазије прикључује се борбама које су почеле у Јужној Осетији. Лидер у Абхазији Сергеј Багапш рекао је да је око 1.000 добровољаца из његовог региона кренуло у борбу против грузијских снага у Јужној Осетији.
"Не можемо спречити на хиљаде њих из Северне Осетије који желе да се прикључе борбама", изјавио је лидер руске провинције Северне Осетије Тајмураз Мамсуров.
Пентагон прати развој ситуације
Иако су представници власти у Тбилисију, током дана, изјављивали да су затражили помоћ САД, Пентагон је саопштио да "никакав званичан захтев још није стигао у Вашингтон", мада постоји "стална веза" са грузијским званичницима.
До прошлог месеца, у Грузији је било распоређено око 1.100 америчких војика који су учествовали у заједничким вежбама са тамошњим трупама, али су те снаге, у међувремену, напустиле ту државу.
Недуго после почетка сукоба Грузија је најавила да ће повући око 1.000 војника из Ирака, како би се супротставили надирућим руским снагама. Те трупе могле би стићу у Грузију наредних дана, а контигент те државе у Ираку броји укупно 2.000 војника.
Јужна Осетија, у којој на површини нешто већој од Луксембурга живи око 70.000 становника, налази се на граници између Русије и Грузије. Становници те територије не сматрају се Грузијцима, тврдећи да су насилно асимиловани током совјетске владавине
Медведев оптужио Грузију за агресију, Тбилиси узвраћа истом мером
Руски председник Дмитриј Медведев упозорио је да та држава "неће допустити некажњену погибију својих држављана". "У складу са уставом и федералним законодавством, као председник Руске Федерације, обавезан сам да штитим живот и достојанство руских држављана, где год да се они налазе", рекао је Медведев, додајући да је "грузијска војска у суштини извршила акт агресије против руских мировњака и цивилног становништва".
- Извор
- РТС / еНовости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »