BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

80 ГОДИНА ОД ВЕЛИКИХ ЛОМАЧА КЊИГА У НЕМАЧКОЈ

80 ГОДИНА ОД ВЕЛИКИХ ЛОМАЧА КЊИГА У НЕМАЧКОЈ
09.05.2013. год.

Пре равно  осам деценија,  10.  маја  1933. немачки дневни листови изашли су са дугачким списковима „декадетних писаца,  аутора,  чије књиге нису биле у складу са „немачким духом“. Уз листе писаца,  демократа, комнииста,  социјалиста,  Јевреја  из Немачке,  али и из  целог света,  стајала су обавештења  на којим све местима ће бити могуће да се „нова Немачка „ ослободи тог  „смећа“. 


Увече тог истог дана,  10. маја 1933.  на  Опернплацу у Берлину и на главним трговима још 21 града Немачке, направљене су „логорске ватре нацистичке  будућности„,  велике ломаче на којима је спањено десетрине хиљада књига чиме је најављено ( благо њима,  а и нама) ново раздобље у историји немачке и светске културе.  

Потпаљивању „високе пећи  немачке културе „ на Опернплацу у Берлину, присутвовао је  и рајхминистар пропаганде Јозеф Гебелс. 

У тим „високим пећима „ новог немачког духа,  од тог 10. маја па све до августа  1933.,  спаљено је  према неким подацима најмање 35.  000 примерака књига разних аутора и различитих садржаја и жанрова. 

Тако су на ломачи на Опернплацу у Берлину  изгорела сва дела Карла Маркса,  Розе Луксмебург, Августа Бебела,  а  у пепео су претворена и све књиге  настала до 1933.  Ериха Марие Ремарка,   Хенриха Мана,  Бертолда Брехта, Сигмунда Фројда,  Стефана Цвајга, Лиона Фејхтвангера. ..  

Пламен нацистичке ломаче је те мајске ноћи на главном тргу у Берлину  „прочитао“ шта пише у „Комунизну и бакуњинизму“ Фридриха Енгелса, у „Јверејској мржњи према себи „Теодора Лесинга,  а није био милосрдан ни према „Немачкој републици“и „Позиву на разум „ Томаса Мана, ““Примењеној лирици Ериха Кестнера „,  „Реувену, кнезу  јудејском „ Мака Брода, “Теророзму и комунизму „ Карла Кауцког. 

Ломача је зхватила и дела стране литературе превдена на немачки која су се затекла у јавним библиотекама.  Тако су поред Лењинове „Диктатуре пролетаријата „у берлинсмом,  мајком огњу изгорели сви радови Лава Троцког  објављени до те историјски  сулуде 1933. године,  заједно са „Питањима лењинизма„ Јосифа Стаљина. 
 На огњеним полицима  берлинске библиотеке  „Ломача 1933. “нашао се однекуд и „Ослбођени Дон Кихот“ Анатолија Луначарског  уз „Огањ“ Анрија Барбиса  и то у друштву  свих дела  Теодора Драјзера  и Џон Дон Пасоса. 

Пламен берлинске,  мајске књижне ломаче захватио је и роман Ернеста Хемингвеја „ Збогом оружје“ „Историјске  записе „ Хербера Велса,  као и репортаже Џона Рида „Десет дана који су потресли свет“. 
 

Спалите и мене

Али ипак нису могли спалити све књиге и њихове ауторе. 

О томе је Бертолд Брехт написао песму „Спаљивање књига „ у којој један прогоњени,  али заобиђени песник,  вапи: „Спалите и мене„!

После наредбе режима о јавном спаљивању /књига штетне садржине,  кад су посвуда / подстицали волове што су кола с књигама /вукли ка ломачи,  један прогоњени песник,  /један од најбољих,  проучавајући списак спаљених /,  одједном откри,  сав пренеражен, да су његове књиге / заборављене. Он похита писаћем столу, / окрилићен гневом,  и написа  писмо главешинама. / “Спалите ме!-писало је његово крилато перо. -Спалите ме„! / Не чините ми то! Не изостављајте ме! Зар ја / у својим књигама нисам писао само истину? А ви / сад поступате са мном као с лажовом!Наређујем/ вам/ Спалите ме!“




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА