Савет безбедности о нередима у Митровици, пет месеци после
Савет безбедности Уједињених нација, са неколико месеци закашњења, размотриће касније данас извештај о мартовским нередима у Косовској Митровици, у којем се наводи да су бивши челници УНМИК-а, Јоахим Рикер и Лоренс Росин, „не претерано мудру" акцију преузимања контроле над зградом локалног суда наредили у зао час и на основу танких обавештајних података, али у оквирима мандата мисије светске организације на Косову.
Већ више од два месеца стар извештај тима истражитеља које је именовао генерални секретар УН Бан Ки-мун биће званично представљен дипломатама 15 држава чланица Савета безбедности после жестоких критика Русије, која је светску организацију оптужила за „шминкање" извештаја и безразложно одуговлачење његовог објављивања.
Неформално, заменик генералног секретара УН Едмунд Муле извештај је представио на тајновитом „брифингу" после којег су у јавност процурели детаљи тог документа, али не и читав спис о налазима тима истражитеља које је предводио угандски дипломата Франсис Секанди.
„Акције УНМИК-а које су претходиле 17. марту нису биле избалансиране, а у дану током којег је избило насиље УНМИК није обезбедио одговарајућу медицинску подршку...УНМИК је, ипак, деловао у оквиру свог мандата", наводи се у Секандијевом извештају.
Истовремено, Рикер и Росин укорени су и због „игнорисања" упутстава добијених из њујоршког седишта УН, обзиром да је акција покренута у недењама које су уследиле након што су косовски Албанци, једнострано, прогласили независност, што тамошњи Срби нису прихватили.
Гро критика тог документа, како су дипломати који су присуствовали неформалном „брифингу" рекли за РТЦ Онлајн, усмерен је на адресу некадашњег заменика шефа УНМИК-а Лоренса Росина, чија је улога у процесу доношења одлука који су касније довели до насиља описана као „кључна".
Полиција УНМИК-а упала је 17. марта у зграду Окружног суда у Митровици, коју су неколико дана раније окупирали Срби, бивши правосудни радници, захтевајући да буду враћени на посао. У серији инцидената који су уследили погинуо је украјински полицајац, а повређено је више од 150 особа, 64 полицајца УНМИК-а, 24 припадника Кфора и неколико српских демонстраната.
Пуних пет месеци од тих инцидената, суд у северном делу Косовске Митровице још увек не ради.
Истрага је покренута на захтев власти у Београду, које су тражиле да се испитају околности које су пратије доношење одлуке да полиција УНМИК-а, свом снагом, упадне у суштински безначајну зграду суда у Митровици и покрене талас шокантних инцидената и раскол у самом врху мисије УН на Косову.
Одмах после таласа насиља оставке су генералном секретару понудили и Рикер и Росин, али и регионални администратор Џерард Галучи, који се још увек налази на истој функцији, обзиром да је све време упозоравао претпостављене на могуће последице полицијске операције.
Како наводе западни дипломати у Приштини, Рикер и Росин су одобрили упад полицајаца после озбиљног притиска челника косовских власти, који су међународне званичнике „изазвали" да покажу чврстину у решавању те кризе.
„Секретаријат УН је спровео независну истрагу, али из неког разлога дуже времена није одлучивао да обавести о њеним резултатима заинтересоване стране, између осталог и чланице Савета безбедности УН", рекао је Чуркин, оптужујући Росина да је "сигнал за спровођење такве акције Росин добио не из УН, већ са другог места".
"Упркос дотераности извештаја, јасно да је примена силе била апсолутно неоснована а да је погрешна слаба квалификација тога што је урадило тада руководство УНМИК-а, упркос томе што га је руководство Секретаријата одговарало од таквог потеза", рекао је Чуркин.
Шеф српске дипломатије поздравио је резултате извештаја наводећи да ће тај документ у будућности представљати озбиљно упозорење свим будућим представницима међународне заједнице, пре него што пожеле да се упусте у сличне авантуре.
Некадашњи премијер Косова и градоначелник јужног, албанског дела Косовске Митровице Бајрам Реџепи је, међутим оценио да Секандијев извештај „амнестира екстремисте".
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »