Караџића до 2000. штитила ЦИА
Радован Караџић је све до 2000. године био под заштитом САД, када је ЦИА пресрела његов телефонски разовор, на основу чијег садржаја је било очигледно да он лично руководи сједницом СДС-а, тврди саговорник "Блица", близак америчкој обавјештајној агенцији.
Изузетно обавијештен саговорник "Блица" тврди да му је Ричард Холбрук, изасланик предсједника Била Клинтона и творац Дејтонског споразума, лично признао да је склопљен дил са Караџићем, на основу којег су САД тражиле од лидера СДС и босанских Срба повлачење са свих јавних функција у замјену за заштиту пред Хашким трибуналом.
"Нисам сигуран да уопште постоји писани документ који ово потврђује, али имам признање Холбрука о усменим гаранцијама датим Караџићу са највишег нивоа САД", тврди саговорник "Блица".
Одговарајући на питање шта се у међувремену догодило, како је дошло до хапшења Караџића и како и када је тај договор престао да важи, извор "Блица" је рекао:
"У Америци су полудјели када су схватили да их Караџић вуче за нос. Током 2000. године, када су се одржавали избори у БиХ, ЦИА је сазнала да Карџић и даље из сјенке руководи СДС-ом, иако су имали договор да се неће мијешати у политичка збивања. Те 2000. године у Бијељини је одржан скуп СДС-а, којим је руководио лично Караџић. Преко телефона је давао упутства члановима и руковоству странке кога да смијене, кога поставити на коју функцију. Лично је био ангажован у свим активностима СДС-а".
Када је ЦИА пресрела Караџићев телефонски разговор и коначно схватила да их све вријеме изиграва, покушали су да забране СДС, чему се оштро успротивио високи представник за БиХ Волфганг Петрич.
Холбрук је хтио још једну погодбу, али, како тврди саговорник "Блица", Американци и ЦИА су повукли неформалану заштиту коју је Караџић до тада уживао.
Описујући како се на терену спроводила та неформална заштита, извор "Блица" открива: "Амерички војници 1996. и 1997. године стационирани у БиХ добили су писмену наредбе, у којима је писало да у случају да наиђу на траженог оптуженика не смију да га хапсе."
Караџићев имунитет пред другим обавјештајним службама, попут француске и британске, дио је договора са ЦИА, Осим тога, крајеви у којима се Караџић кретао, Пале и источна РС, били су у француским и америчким зонама, пише "Блиц" и додаје да његов саговорник не зна шта се од 2000. године догађало са Караџићем.
Тужилаштво за ратне злочине у Београду, по налогу Хашког тужилаштва, истраживало је наводе о постојању овог договора.
"Блиц" сазнаје да су сви испитани свједоци потврдили да је Караџић имао склопљен дил са САД. У Тужилаштву је том листу, међутим, речено да "с обзиром на то да је то сада предмет одбране Караџића пред Трибуналом, српско тузилаштво не жели да се изјашњава".
- Извор
- Танјуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »