Русија и Турска: разлика у погледима на ситуацију у Сирији
Москва и Анкара су међусобно важни трговачки партнери. Русија заузима друго место што се тиче спољне трговине Турске, а Турска у размени са Русијом седмо место. Политички дијалог две стране такође се обавља без већих противречности. Једна од важних додирних тачака и елемената подршке турско-руског партнерства на високом нивоу је и Заједничка група стратешког планирања. Треће заседање ове групе је било одржано у Истанбулу, где је председавао министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров и његов турски колега Ахмет Давутогулу.
На заједничкој конференцији за штампу, шеф руске дипломатије је резимирао резултате сусрета:
- Убеђени смо да је врло тесна координација деловања на нивоу спољнополитичких ресора Русије и Турске потпуно оправдана. Наше позиције по већини регионалних и међународних питања су готово идентичне, а наши стратешки интереси су исти- стабилност, спокојство и мир би требали бити заступљени у свим регионима који се граниче са Русијом и Турском. Такође, неопходно је стварати услове за развој и прогрес.
Ипак, погледи Москве и Анкаре се не слажу у свим питањима, конкретно ради се сиријској кризи и њеном регулисању. За Анкару ова криза има посебан значај, јер утиче на дешавања унутар саме Турске. Ахмет Давутоглу је подсетио да је Турска једна од земаља у које долазе избеглице, они који беже и покушавају да се спасу од рата који бесни у Сирији. Према речима министра, Анкара је већ потрошила 700 милиона долара на хуманитарне акције и потребе избеглица. „Турска је молила, тражила, упозоравала Асада да прекине са насиљем“- изјавио је Давутоглу.
У Москви су наравно сагласни са тим да крвопролиће мора бити заустављено. Али, како је појаснио Сергеј Лавров, у свету постоје снаге које стоје на путу регулисања сиријске кризе:
- Поставља се услов - смена режима у Сирији. Али, то је апсолутно нереално. Чак и ако би то неко желео да уради, како то да се изведе? Нека нам објасне. Ми се не бавимо сменама режима, ни легитимацијом оваквих покушаја. Избор је као и раније веома једноставан: ако је приоритет прекид конфликта, враћање мирнодопском животу, усаглашавање демократских реформи, онда би требало натерати све који тамо ратују да прекину са ратним дејствима и посадити их за преговарачки сто. Ако је пак приоритет смена Асада, онда ће можда, у одсуству објективне могућности да се ово оствари, цена таквог геополитичког подухвата бити нове жртве, животи обичних грађана Сирије.
У међувремну, сукоби се настављају, а рат у Сирији доприноси ширењу тероризма у региону. А у том смислу и у Турској, где, према неким подацима, већ постоје ћелије „Ал Каиде“, сматра министар Лавров:
- На страни опозиције, против владе, ратују организације које су директно повезане са Ал Каидом, конкретно имам у виду „Џабат ал Нусра“, која је у САД унесена на списак терористичких организација. Тако да се изолацијом режима и продужавањем војног конфликта, само стварају веће опасности.
Иако је разлика између ставова Москве и Анкаре у смислу решавања сиријске кризе на конференцији за штампу била осетна, извор близак руској делегацији ипак је саопштио да се на самим преговорима ставови нису толико осетно разликовали. По његовим речима, у односу да претходне рунде преговора, турска стрна трезвеније посматра ситуацију у Сирији.
Артем Кобзев,
- Извор
- Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »