Шта (ни)је Холбрук обећао
Ричард Холбрук, некадашњи амерички изасланик за Балкан, демантовао је тврдње Радована Караџића да је са њим постигao споразум да неће бити изручен Хагу ако се повуче из политичког и јавног живота. Алекса Буха тврди супротно.Шта (ни)је Холбрук обећао
Караџићеву тврдњу демантовао је ноћас и Стејт департмент.
"Амбасадор Холбрук и ми, више пута јасно смо рекли да никакав споразум према којем би Радован Караџић добио имунитет од кривичног гоњења није постигнут", истакао је у писаном саопштењу портпарол Стејт департмента Шон Мекормак, додајући да Сједињене Државе у потпуности подржавају хапшење Караџића српских власти и његово изручење у Хаг.
Министар спољних послова Републике Српске до јануара 1998. године Алекса Буха, у интервјуу "Вечерњим новостима"( 23. јул 2008.), међутим, тврди да су постајала два договора са представницима највеће светске силе, Ричардом Холбрком и Мадлен Олбрајт о томе да се Радован Караџић повуче из политичког и јавног живота и нестане из Републике Српске.
Буха је рекао да је присуствовао договру са Холбруком који је постигнут јуна 1996. године.
"Лично ми је то Холбрук потврдио машући папиром на коме је био текст Радованове одлуке, са потписом. Потврдио ми је и то да после тог папира СДС може да иде на изборе у Републици Српској и да је за Радована Хаг прошлост", рекао је Буха.
"Други договор постигнут је скоро годину дана касније у Бањалуци. Заправо, Мадлен Олбрајт је тадашњој председници Републике Српске Биљани Плавшић потврдила да Караџић неће бити хапшен под условом да "нестане". Не само из јавног живота него и из Републике Српске. Он се тог договора придржавао", тврди Буха.
Буха је потврдио да потпис на договор нису ставили ни Олбрајтова ни Холбрук.
" Потписе нису ставили, али врста договора без документа у дипломатији постоји. Додуше, и Холбрук и Олбрајтова су повремено демантовали постојање тог договора, али нису ревносно инсистирали на Радовановом хапшењу", рекао је Буха, један од најближих политичких сарадника Радована Караџића из ратних дана.
Тужилаштво за ратне злочине Србије је прошле године, на захтев тужилаштва Хашког трибунала проверавало информацију о евентуалном постојању споразума Караџића - Холбрук.
Тај захтев проверавао је део тужилаШтва који је ангажован на спровођењу Акционог плана.
У тужилаштву наводе да не желе више ништа да коментаришу о том питању нити да дају било какве информације, јер је то сада предмет одбране Радована Караџића.
Поднесак Трибуналу
Бивши председник Републике Српске Радован Караџић навео је у поднеску Хашком суду да његов долазак у Хаг био праћен бројним драстичним нерегуларностима.
У поднеску, који је данас објавио Хашки трибунал, Караџић је као прву нерегуларност истакао медијску хајку која је, како је навео, још пре почетка оружаних сукоба започета у муслиманским медијима, који су га прогласили за ратног злочинца у време кад су падале само српске жртве
"Светски медији су наставили са том медијском хајком, а да ја нисам био у прилици да адекватно одговарам, тако да је сада многима незамисливо да се у овом суду донесе ослобађајућа пресуда у мом случају", истиче Караџић.
Караџић верује да ова чињеница "озбиљно угрожава сам процес и искључује могућност регуларности".
Караџић се у поднеску поново осврнуо на договор са америчким дипломатом Ричардом Холбруком.
Навео је да је 1996. године Холбурк, у име САД, његовим опуномоћеним представницима, државницима и министрима понудио да се повуче са јавних и страначких функција, да се потпуно уклони са јавне сцене, не даје интервјуе, па чак и да не објављује књижевна дела, једном речју, да буде невидљив довољно дуго да се Дејтонски споразум примени до краја.
"Нема никакве сумње да је понуда изнета у име САД, не само зато сто су га (Холбрука) наши функционери примали као овлашћеног представника САД, већ и зато што је, у претходном директном сусрету, сам господин Холбрук мени, пред врло кредибилним сведоцима, кад сам му преносио своје разговоре са председником /Xимијем/ Картером, рекао да он поштује председника Картера, али да он сада ради за председника Клинтона. Дословно тако", каже се у поднеску.
Холбрук је у име САД преузео обавезу да СДС-у неће бити забрањен излазак на изборе, да више нико од функционера странке неће бити скинут са изборне листе, што се дешавало тек на следећим, а не на првим изборима одржаним 1996. године.
"Што се тиче мене, господин Холбрук се у име САД обавезао да нећу бити процесуиран пред овим Трибуналом и да треба да разумем да ће једно време остати оштра реторика против мене, да моје присталице не би ометале примену Дејтонског споразума" наводи Караџић у поднеску Трибуналу.
Нагласио је да су предлози које је у име САД државни секретар Медлин Олбрајт подносила председници РС Биљани Плавшић да се склони у Русију, Грчку, Србију и отвори своју клинику, или да се помери макар у Бијељину, само да оде са Пала, потпуно су у складу са овим споразумом који, како тврди Караџић, није био приватни Холбруков посао, већ државна ствар.
Караџић каже да је своје обавезе из споразума испунио истог дана и тога се држао веома дуго.
"Неколико месеци након споразума са САД, био сам опрезан у кретању, али не због међународних снага, поред којих сам пролазио тихо и без демонстрације, већ због могућих авантуриста и ловаца на славу", додао је Караxић.
Тврди да су домаће обавештајне службе запазиле бројне агресивне активности међународних снага на местима која је непосредно пре тога напустио.
"Те акције су биле јасно структуриране да се неко муњевито ликвидира, никако да се ухапси, а након неуспеха проглашаване су за вежбе, иако се вежбе увек најављују унапред да се народ не би узнемирио. Намера да ме ликвидирају била је више него очигледна, што потврђују и актуелне изјаве Холбрука да жали што се овде не изриче смртна казна, па ни мени не може бити изречена, иако би он то толико желео", навео је Караџић у поднеску Трибуналу.
Шварц-Шилинг: Караџић зна ствар неповољне за свет
Бивши високи представник за БиХ Кристијан Шварц-Шилинг оценио је данас да хашки оптуженик Радован Караџић зна ствари неповољне за међународну заједницу.
"Не сумњам у оно што је бивши амерички амбасадор Ричард Холбрук рекао коментаришући тврдње Радована Караџића, али верујем да Караџић зна неке ствари које у сваком случају нису баш повољне за међународну заједницу", рекао је Шварц-Шилинг у интервјуу за немачки радио Дојче веле.
Шварц-Шилинг очекује да на предстојећем суђењу у хашком Трибуналу на видело изађу информације и документа о догађајима између 1992. и 1996. године, у којима је учествовао Караџић.
Немачки политичар није желео да се упушта у претпоставке какве ће доказе Караџић изнети током суђења, али је рекао да "претпоставља да он (Караџић), пошто је био умешан у догађаје, има да каже неке нове ствари које до сада нису биле познате".
"Не могу да се отмем утиску да је прекид ваздушних напада НАТО на положаје војске Републике Српске, да је све то било у договору са њим. Има врло чудних ствари везаних за Сребреницу, али и за друге догађаје", рекао је Шварц-Шилинг.
Оценио је да је суђење Караџићу од великог значаја за БиХ јер представља доказ да правни систем функционише, и јер су људи у БиХ имали утисак да је "међународна заједница дигла руке од свега".
"Са друге стране, за Србију је неопходно да се што пре суочи са ратним злочинима, као што смо то и ми у Немачкој урадили после Другог светског рата. Ствари ће се покренути тек када следећа генерација постави питање родитељима шта се у ствари дешавало. Зато је ово важан корак који може да доведе до мира и Србији отвори перспективу за бољу будућност", рекао је Кристијан Шварц-Шилинг.
Монтгомери: Споразум са Холбруком истрошен клише
Вилијам Монтгомери рекао је за данашњи Блиц да је један од највиших приоритета његове владе, док је он био амбасадор у периоду од 1998. године до 2004. године, било пребацивање оптужених за ратне злочине у Хаг, пре свега Радована Караџића и Ратка Младића.
"Стога, нема никакве шансе да не бисмо у том периоду учинили све што је у нашој моћи да се обојица нађу у Хагу", рекао је Монтгомери.
Што се тиче истрошеног старог клишеа о споразуму са Ричардом Холбруко, могу само да се насмејем, рекао је Монтгомери.
"Да би неко поверовао у то, да би један од најмудријих политичара нашег доба, док је био у Босни или за време Милошевића свестан да се свака реч коју изговори, и да ће сваки споразум који потпише бити обелодањен, икада пристао на било какву амнестију за једног од најозлоглашенијих оптуженика из босанског рата, Караџића, човек мора да буде или стврано наиван или да верује у теорије завере", рекао је Монтгомери.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »