BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Свјетска банка: "Финансирање глобалног развоја 2007"

Свјетска банка:
03.06.2007. год.

Свјетска банка је објавила извјештај "Финансирање глобалног развоја 2007". У њему се тврди да је прошле године темпо развоја светске привреде достигао свој плафон и да почиње да опада са данашња 4 на 3,5 одсто 2009.
Погоршавање глобалних показатеља везано је, по миш-љењу експерата Светске банке, за превелике диспро-порције у светској привреди. Једна од најважнијих медју њима је прегрејаност кинеске привреде. За годину дана котације на унутрашњој берзи ефектива су се удво-стручиле. Пошто Кина са 27 одсто учествује у светској потрошњи челика, са 30 одсто угља, са 40 одсто це-мента и са око 9 одсто нафте, криза у њеној привреди може да негативно утиче на све светске лиферанте си-ровина. Осим тога,Светска банкаq је забринута због тежње банака многих земаља да профитирају од опадања курса долара: позајмљују од САД средства у доларима како би затим давале кредите код себе у националној валути. Источноевропске привреде умногоме рачунају на прилив страног капитала покривајући овим средствима све негативне платне билансе.
Све то води појави системских ризика и чини неминовном прогнозу барем успоравања развојног темпа. А у случају неочекиваног поклапања неколико негативних фактора темпо развоја светске привреде може да падне 2009. године и на 2,5 одсто – стоји у извештају Светске банке. Али у сваком случају стагнације неће бити – на-глашава водећи експерт центра “Развој” Валериј Миронов.
«Ситуација се у знатној мери разликује од ситуације измедју 1997. и 2001. године када је бележено озбиљно успоравање темпа, а 97. чак је била криза на тржиштима у развоју. Шта сада, у целињи, имамо? Пооштравање монетарне политике од стране развијених земаља до-стигло је врхунац, па се бележи одлив капитала са тр-жишта ризичних актива. Али при томе, нема панике, нити очекивања девалвације. Стабилизација цена нафте пого-доваће одржавању доста повољне ситуације у привредама потрошача течног злата».
Што се тиче нових трендова у светској привреди, у извештају се наводи раст обима инвестиција у земље у развоју који је достигао рекордни ниво од 647 муили-јарди долара. При томе, страни капитал у земљама у развоју највише се улаже не у друштвена, већ у приватна предузећа. А то значи да многи земље у развоју постају економски привлачни објекти.
За последње 3 године златне и девизне ресерве у свету повећале су се за преко 200 милијарди долара. При томе, 2 трећине4 овог износа долази на Бразил, Русију, Индију и Кину. Раст златних и девизних резерви такодје сведочи да светска привреда чврсто стоји на ногама, што јој омогућује да избегава кризе и да без тежих последица преброди стадијум извесног успоравања развојног темпа.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА