Мај 2007 - један од најкрвавијих за Американце
Бројка од 113 погинулих војника била је већа само априлу и новембру 2004. Али без обзира на то, шеф Пентагона Роберт Гејтс је је најавио спремност Вашингтона да остави своје тру-пе у Ираку на трајни период. По свему судећи, обични Американци морају да се помире са перспективом да још дуже време добијају војничке гробове из ове блиско-источне земље.
За 4 године колико је прошло од инвазије у Ирак тамо је погинуло више од 3400 прекоокеанских војника. Током окупације земља се претворила у зону нестабилности, верских и политичких размирица. Али најважније је то што није постигнут главни америчке инвазије – ликви-дација тзв. жаришта медјународног тероризма. Напротив, данашњи Ирак је полигон за екстремисте где су мете амерички војници и њихови савезници, припадници лока-лних органа реда и, пре свега, цивилни становници.
Према подацима УН, због непрекидног насиља отаџбину је напустило 6 од укупно 26 милиона Ирачана. Број жртава медју цивилима процењује це на најмање 60 хи-љада. Други извори наводе 10 пута већу бројку. У сва-ком случају, у земљи свакодневно гине 120 локалних становника. Зато су светоградне речи америчког министра одбране о проучавању могућности за трајни боравак пре-коокеанских војника у Ираку. Овај став само провоцира градјански рат И стимулише врбовање нових регрута за снаге отпора. Русија се залаже информисање Ирачана о томе када могу самостално да решавају своје проблеме. Ево шта је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао тим поводом.
«Пре свега, неопходно је да почне процес реалног националног помирења у Ираку, да се у ту сврху иници-ра медјуирачки политички дијалог, да се одреди рок у којем ће страни војници бити повучени из Ирака. Пошто је то озбиљан надраживач за већи део становништва, важно је да се зацртају перспективе за његово уклања-ње».
Ових дана амерички Конгрес укинуо је ограничења на финансирање рата у Ираку. Пре тога су законодавци пре-тили да ће дати новац само у случају да актуелна вашин-гтонска администрација преузме обавезу да ће повући трупе до средине идуће године. Медјутим, Бела кућа је успела да наговори конгресмене, па ће се химна САД И даље интонирати на Арлингтонском гробљу.
- Извор
- Глас Русије
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »