BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јапански научници прочитали снове

Јапански научници прочитали снове
06.04.2013. год.

У најновијем јапанском истраживању, научници су уз помоћ магнетне резонанце (МРТ) успјели да "прочитају" снове са 60 до 70 одсто прецизности.

Истраживачи су успјели да, како кажу, први пут у свијету дешифрују визије које се јављају током спавања.

У студији, објављеној у часопису "Сајенс", стручњаци АТР компјутерске лабораторије за истраживање процеса у мозгу из Кјота, наводе да су користећи магнетну резонанцу успјели да лоцирају активне дијелове мозга током прве фазе сна и утврде шта спавачи виде у својим сновима.

Јапански истраживачи су снимали мозак тројице волонтера током спавања. Чим би заспали, научници би их будили и тражили од њих да опишу своје снове. Цијели процес је поновљен 200 пута.

На основу добијених резултата, истраживачи су креирали базу података у којој су објекте сврставали у сличне визуелне категорије.

У сљедећем кораку, били су у стању да предвиде слике које су спавачи видели са прецизношћу од 60 одсто, па чак и 70 одсто у случају 15 специфичних објеката, укључујући људе, речи и књиге.

"Наш је закључак да смо успјешно дешифровали поједине снове са прилично високим степеном прецизности", казао је вођа истраживања Јукијасу Камитани.

"Снови фасцинирају људе од најстаријих времена, али су њихова функција и значај остали недокучиви", казао је Камитани за АФП.

"Вјерујем да је овај резултат кључни корак који ће нас довести до прецизног читања снова", навео је он.

Он и његови сарадници ће сада покушати да завире у дубоке снове, у којима се најснажније сања. Истраживаће и да ли је могуће на исти начин протумачити осјећања, мирисе, боје и активности које људи доживљавају у сновима.

"Жељели бисмо да успоставимо прецизнију методу како бисмо могли да радимо на визуализацији снова", објаснио је јапански научник.

Он је, међутим, признао да је још дуг пут до разумијевања сна у цјелини.

Образци за дешифровање снова се разликују од човјека до човјека, а база података коју су развили не може се примијенити на све, већ мора да се прилагођава свакој појединачној особи.

"Још је пуно тога што је нама непознато", казао је Камитани чији је експеримент обављен у оквиру владиног програма проучавања мозга за који је министарство науке и технолохије, само у протеклој фискалној години, издвојио 3,4 милијарди јена (35 милиона долара).

"Ова студија ће можда једног дана омогућити хедикепираним особама да померају протезе уз помоћ мозга или ће довести до открића лијека за деменцију и друга ментална обољења", навео је представник министарства.



  • Извор
  • Независне


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА