Граница грофа Владиславића
„Крст Божји, знак границе између руског и кинеског царства, постављен 1727. године, јуна 26. дана”, гласио је натпис на великом, дрвеном хришћанском знамену, пободеном на граници између Русије и Кине, усаглашаваној пре 280 година.
Велики дрвени крст је поставио на једном брду и наведене речи исписао творац те границе гроф Сава Владиславић (1664–1738), Херцеговац из села Јасеника код Гацка.
Потписујући ових дана у главном граду Кине допунски протокол о регулисању државних граница, Сергеј Лавров, руски министар иностраних послова, и његов кинески колега Јанг Дијечи коначно су заклопили не само књигу граничног спора Кине и Русије, него и књигу историјата ове границе коју је утемељио наш врли земљак, дипломата од највећег поверења на двору Петра Великог и Катарине Прве.
Руски император је много ценио идеје немачког филозофа Лајбница, по чијем је савету и саставио посланство у Кини на челу са српским поклисаром, пуномоћним министром Владиславићем, о чему је 18. јуна 1725. потписала указ руска царица Катарина Прва, после смрти Петра Великог.
Гроф Сава је у мисију кренуо 12. октобра 1725. да би преко Москве и Тоболска стигао у Сибир. Из Иркутска је одлазио на терен, обављао премеравања и проучавао линију раздвајања два царства, а онда се са својом свитом коначно упутио у Пекинг 28. августа 1726. године.
Од Иркутска до Пекинга, грофа Саву су свечано дочекивали, али су правила протокола кинеског императора предвиђала да се у престоницу уђе ноћу, јер дневне почасти припадају једино кинеском цару.
Виртуозни преговарач, проницљиви аналитичар људских карактера и познавалац различитих традиција, гроф Сава никако није пристајао на то решење – инсистирао је и успео да као представник руске императорске личности уђе у Пекинг дању, уз помпезни дочек, звуке труба и барабана и топовске плотуне.
После недељу дана кинески цар Јон-Шен примио је грофа Саву у свечану аудијенцију.
„Предајући своја акредитивна писма, Владиславић је био с десне стране престола, са шеширом на глави, на свиленом јастуку, и говорио латински. Цар је примио акредитиве у своје руке, што је био знак нарочите милости”, пише Јован Дучић у изванредној студији „Гроф Сава Владиславић” написаној 1940. године.
После аудијенције кинески цар је издао тројици својих министара наредбе да извиде све неспоразуме који искрсавају на граници са Русијом, те да се убудуће уклоне сви поводи за могуће непријатељство између два царства.
На више од тридесет преговарачких седница, гроф Сава се суочио с великим амбицијама кинеске стране, па и са захтевом да Кина од Русије откине велики део Сибира. Упућиване су му и отворене претње, нуђен му је и огроман мито да би пристао на тражења кинеске стране.
Са „хладном гордошћу” он је одбијао такве захтеве, па су грофу Сави и члановима његове свите давали једино слану воду, због чега су се многи и разболели. Прећено им је и заточеништвом у некој пустињској забити.
Колико су преговори били заоштрени види се из речи грофа изговорених на кинеском врховном Савету министара: „Кинески император не жели пријатељство руског царства, али се оно не плаши, и готово је и на једно и на друго”. „Ти нам објављујеш рат!”, одговорили су министри и добили овај Савин одговор: „Немам наредбу да вам објавим рат, али ако руском царству не даднете задовољења и ако са мном не обновите мир праведно, онда је са ваше стране мир нарушен; а ако после тога произађе нешто непријатно и нередовно, Бог ће платити оном ко се његовој правици буде противио.”
Уверивши се да гроф Владиславић неће одступити, Кинези су од њега затражили да понуди сопствени пројекат разграничења. С предлогом је одмах упознат кинески цар који је донео одлуку да преговарачи оду на границу и на самом терену обаве потребне послове.
У последњој аудијенцији код кинеског цара гроф Сава је био 19. априла, а 25. априла 1727. је напустио Пекинг. Уследио је мукотрпан посао разграничења, али је Владиславић имао времена и енергије да изгради и три граничне тврђаве, Селингиску, Чиконску и Тројицкосавску, у којој је подигао и цркву Светог Саве Српског.
На крају, 5. априла 1728. године, у Савином станишту на реци Бури, потписан је међугранични уговор два царства који је формулисао сам кинески император, сагласивши се у свему са предлозима грофа Владиславића.
Колико је он био уверен у своје преговарачке способности и одлучан у одбрани ставова, очито је из детаља којим смо започели овај напис. Готово годину дана пре потписивања Буринског уговора, гроф Сава је поставио онај хришћански крст, очигледно уверен да ће послови око разграничења два колосална царства, руског и кинеског, бити обављени онако како је он то тражио.
О успешности тог његовог прегнућа сведочи и чињеница да је та граница, дуга готово пет хиљада километара, одржана до данас и да, упркос повременим заоштравањима руско-кинеских односа око граничних питања, скоро триста година представља гаранцију мира између две моћне државе.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »