Ултраљубичасти зраци одговорни за меланом
За настанак меланома најризичније је интензивно излагање ултраљубичастом зрачењу, нарочито ако је праћено опекотинама, упозоравају стручњаци. Број младежа се повећава у току живота, а дечаци и деца која слабо подносе сунце имају их више. Особе са више младежа, подложније су раку коже, али им тело спорије стари, резултат је истраживања спроведеног у Британији.
"Меланом је малигни тумор меланоцита, који се последњих 20 година све чешће појављује," упозорио је Жељко Мијушковић, дерматовенеролог на Клиници за кожне и полне болести Војномедицинске академије у Београду.
Једна од основних одлика меланома, због које је тај тумор на лошем гласу, је непредвидљиво понашање јер, може да настане из наизглед сасвим безазленог младежа.
Од 1973. до 1994. године, учесталост меланома у САД је повећана за 120,5 одсто, а у Аустралији где се иначе најчешће и јавља, од 1980. до 1990. године, повећана је више него троструко.
Превенција је и у овом случају најважнија и зато треба пазити на симптоме - крварење краста, црвенило, бол, свраб.
У неким случајевима, меланом напредује само локално, без удаљених метастаза, док се код других пацијената могу прво открити удаљене метастазе, а да при том примарни тумор остане неоткривен, наводи Мијушковић.
Свака промена на кожи може се уклонити, али је услов да интервенцију обавља специјализована особа - дерматохирург, хирург пластичар или максилофацијални хирург.
Младеже треда што чешће прегледати, поготово ако је неко у породици већ имао меланом.
Посебну пажњу треба обратити на велике младеже пречника више од шест милиметара, нарочито ако су необичног изгледа, несиметричног облика, различите боје и необичних ивица, истиче доктор Мијушковић.
Резултат најновије студије британских научника је да број младежа на телу може бити јасан показатељ брзине старења тела.
Истраживање је обухватило 1.800 особа чији ДНК за старење је упоређен с бројем младежа које имају на телу.
Закључак је да се ДНК особе која има више младежа боље одупире старењу!
Научници су, такође, истраживали везу између настајања младежа и старења органа попут срца, мишића, крвних судова и артерија, при чему се показало да они који имају 100 и више младежа старе и до седам година спорије од оних који имају мање од 25.
Особе са много младежа, имају, дакле, већи ризик од рака коже, али и значајну предност да им тело спорије стари.
Урођени и стечени младежи
Стечени младежи (невуси) почињу да се појављују између шестог и дванаестог месеца живота, а њихов број се повећава до четрнаесте године. Највећу густину достижу раније код становништва у крајевима у којима има више сунца, а особе црне пути имају мање младежа него белци. Рано излагање сунцу веома је важан чинилац за настанак младежа, а њихов број у вези је са укупним степеном излагања сунцу пре дванаесте године живота и са две или више епизода болних опекотина. Иако су типични младежи браонкаста места на кожи, они се могу појавити у разним облицима и бити различитих димензија и боја, као и разних облика и разних величина - од главе чиоде до три-четири сантиметра.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »