Северна Кореја напустила Споразум о примирју са Јужном Корејом
Споразум о ненападању између Северне и Јужне Кореје, који је трајао 60 година, више не постоји. Северна Кореја сматра да је Споразум о примирју, који је потписан на крају корејског рата 1950-1953. године, „изгубио“ снагу. То је 13. марта изјавио представник министарства народних оружаних снага. Прва реакција на југу Корејског полуострва – нагла потражња за конзервама и тестенином за брзу припрему у прехрамбеним продавницама.
Северна Кореја је напустила Споразум о примирју због јачања санкција СБ УН, а које су уследиле после треће нуклеарне експлозије са стране Пјонгјанга 12. фебруара. Споразум о ненападању је био правна основа за одржавање мира на Корејском полуострву, рекао је у интервјуу за „Глас Русије“ директор корејског програма Института економије РАН, Георгиј Толораја. Али, мир се одржавао не захваљујући овом документу, него због реалне ситуације на терену. Осим тога, како сматрају правници, немогуће је једнострано напустити Споразум. Значи, да овај корак не би требао да има значајније правне и политичке последице, сматра стручњак:
- Мада Пјонгјанг има право да сматра да је у рату и да почне са војним акцијама, сумњам да ће он почети са тим. Наравно, да се ситуација заоштрила због овог корака. Али, ја мислим, да је то део политичке игре Северне Кореје. Она је усмерена на то да се добију уступци од САД, и да се Вашингтон натера на директни дијалог.
Напуштање Споразума о примирју са стране Северне Кореје није спонтани корак, није ни неочекиван, изјавио је за „Глас Русије“ руководилац Цента корејских истраживања Института за оријенталистику РАН Александар Воронцов:
- Наравно, да ова одлука не учвршћује безбедност, поверење. Реално, оно утиче на неодређеност, напрегнутост на Корејском полуострву. Треба имати у виду и то да се тежња Северне Кореје, да замени привремени споразум на озбиљнији, пре свега са САД као главном државом против које ратује, одавно демонстрира. Пјонгјанг је више пута позивао на то и правио дипломатске кораке у овом правцу. Ово није ништа ново за Пјонгјанг.
Било како било, после свега овога у прехрамбеним продавницама Јужне Кореје је почела лудница. Народ купује конзерве и тестенину за брзу припрему. Истина, панике нема, мада, према социолошким анкетама, до 59 становника Јужне Кореје сматра да је могућ рат са Северном Корејом.
Јужнокорејска армија, са своје стране, последњих дана бележи повећану војну активност Северне Кореје на копну, у ваздуху и на мору. Само у прошли понедељак севернокорејски ловци и хеликоптери су обавили око 700 летова. Ово је невиђени показатељ.
Истина, да је то углавном могла бити прва реакција Пјонгјанга на почетак тог дана америчко-јужнокорејске војне вежбе Key Resolve (Кључна одлучност). Нешто раније, 1. марта, армија Јужне Кореје и САД су почеле војне вежбу Foal Eagle (Млади орао), у којој учествује 300.000 војника, „невидљиви“ бомбардери, ловци. На терен, како се очекује, треба да изађе и амерички носач авиона. Војна вежба ће трајати до 30. априла. Она је постала још један детонатор ескалације напрегнутости на Корејском полуострву.
Константин Гарибов,
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
- Повезане теме
- СевернаКореја
- ЈужнаКореја
- односи
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Компанија НИС, Фондација СОС Дечија села Србија и њихов Центар „Јаки млади“ организовали су едукативне радионице намењене оснаживању младих које подржава ова организација, као и младих који долазе из...
Изабрани председник САД изразио је негодовање због „преварних“ тарифа за пролазак кроз канал и обећао да ће осигурати да трговачки пут не дође у „погрешне руке“.
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Остале новости из рубрике »