Систем ургентног позива на путевима: руска варијанта
Систем ургентног реаговања приликом хаварија – ЕРА-ГЛОНАСС – почиње да ради већ почетком идуће године. Слични системи одавно и успешно функционишу у многим земљама. У Европи је то eCall, у Бразилу – SIMRAV, у САД - NG 9-1-1. Русија користи искуство страних колега, међутим приликом стварања система пре свега се узима у обзир специфичност руске инфраструктуре. Буџет пројекта износи 4 милијарде рубаља.
Главни циљ система ЕРА-ГЛОНАСС – је повећање безбедности саобраћаја на путевима. Према пројекту, у случају хаварије терминал у возилу шаље информацију о времену и координатима догађаја у диспечерски центар. Услуга позива интервентне службе је бесплатна. Власници возила треба да плате само за инсталацију терминала, који садржи модул мибилне везе и навигациони пријемник ГЛОНАСС. Оријентациона цена опреме изности око 4 хиљаде рубаља (око 100 евра). Систем ЕРА-ГЛОНАСС омогућава смањење времена потражње и тачно одређивање локације возила, објашњава експерт Игор Хереш.
- Када се возило нађе у непријатној ситуацији, за возача је тешко да објасни где се налази. Телематичка компонента ове помоћи на путу је од крајње важности. Оператор види локацију возила, он може, према могућностима, да упита техничке параметре. Понекад је могуће проблем решити даљински, понекад је то немогуће. Али се тада тачно може одредити да ли је потребно да се упути техничка помоћ или возило за пренос. Главно је да знамо где треба упутити помоћ.
Друго, ништа мање важно питање је пружање прве помоћи настрадалим. У ту сврху се ствара „Систем 112“ Министарства за ванредне ситуације. Управо тамо, из центра ЕРА-ГЛОНАСС ће бити емитован сигнал ургентног позива. Одатле ће на место догађаја бити упућена хитна помоћ. То омогућава да се уштеди до 30% времена и да се спасе око 4 хиљаде људи годишње. ЕРА-ГЛОНАСС такође предвиђа пружање сличне услуге у иностранству, истиче заменик министра за саобраћај Алексеј Циденов:
- Систем се гради на тај начин, да је интегрисан са европским системомeCall. То даје могућности руским возилима, који се налазе на простору Евроске уније, да у случају ургентних ситуација користе овај систем. Ургентни сигнал ће стићи у службу за интервенције.
Уосталом у самој Европи постоје одређене компликације у техничким стандардима. Свака од 26 земаља има свој приступ. У том смислу Русија и друге чланице Царинског савеза – Казахстан и Белорусија, који су се изјаснили за учешће у пројекту, - покушаће да нађу заједичка решења проблема, наглашавају експерти. Осим тога, приликом стварања руског система биће унете нове техничке карактеристике, наводи председник Некомерцијалног Партнерства „ГЛОНАСС“ Александр Гурко.
- С обзиром на специфичности руске инфраструктуре унели смо таква усавршавања, као присуство резервног канала смс и стварање функције виртуелног оператора. То омогућава да се обезбеди боља обухваћеност и поузданост самог система. Осим тога, у интересима одржавања система на федералним магистралама, буџет је издвојио средства за покривање транспортних коридора. Надамо се да ће крајем године оно бити завршено.
Почев од 2015. године, опрема ЕРА-ГЛОНАСС ће бити обавезна за нове моделе путничких возила, камиона, аутобуса (категорије M и N). Од 2017. сва возила категорије M и N користиће терминале ЕРА-ГЛОНАСС.
Александра Дибижева,
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- ГЛОНАС
- телекомуникације
- несрећа
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »