Никола Тесла поново у првом плану
Пре само неколико недеља позната светска ТВ мрежа Nacional Geografic Chanell приказала је у неколико наставака научни филм о нашем Тесли, у музеју славних у Северној Каролини, прошле године, а у музеју славних у Индијанополису у Индијани, ове године постављене су спомен плоче. Овде у Њујорку на телевизиским мрежама Тиме Wарнер и РЦН, Српска трелевизија из Њујорка приказан је филм “Геније који је обасјао свет” на енглеском језику, чији је продуцент доктор Љубо Вујовић, Генерални секретар Теслиног Меморијалног Друштва у Њујорку. На захтев гледалаца емисија је поновљена.
Број посетилаца сајта о Николи Тесли који је поставило и одржава Теслино Меморијално друштво из Њујорка одавно је пресао један миллион...То је набољи и најобухватнији сајт о Николи Тесли као научнику али и човеку и о свему сто је о њему написано или снимљено.
Сада је вец велики део човечанства свестан да су Теслини изуми саставни део живота свих људи на земљи али и у Свемиру.
Све сијалице које данас светле на земљиној кугли користе Теслину наизменичну струју као и сви електо-мотори који покрећу трамваје, возове, тешке машине и дизалице…
Теслиним системом даљинског управљања, који је први пут приказан у Њујорку у Мадисон Сqуаре Гарден-у, данас се управља свемирским летилицама и роботима који скупљају узорке земљишта и атмосфере на Марсу…
Најбржи аутомобил на свету зове се “Тесла Роадстер” а погонска турбина му је Теслин електрични мотор…
Гувернер Калифорније Arnold Swarchenegger донео је одлуку да се производња електричних аутомобиле са Теслиним мотором ослободи плаћања свих такси и пореза.
Никола Тесла рођен је 10 јула 1856. године у кући православног свештеника у Смиљану, а умро је 7. јануара 1943. године у Њујорку, граду у коме је живео и радио скоро 60 година.
Српска дијаспора чува и негује име и дело нашег Николе Тесле као сина српског православног свештеника, као светског научника и проналазача који је задузио читав свет.
Српска Дијаспора направила је од Николе Тесле свој симбол или заштитни знак и тиме је очувала мит о великом сину српског народа који је освојио свет.
Музеј Николе Тесле у Београду чува Теслине дневнике и друга документа, чува и презентује факте из његовог живота и његову научну заоставштину, али ту се не затвара круг.
У последје време и светска, а посебно америчка стручна јавност, научници, институти и професионална удружења електроинжењера и проналазача враћају се Теслиним изумима, осавремењују их и примењују у многим областима све до магнетне резонанце, односно апарата МРИ који је незамењив у области медицинске дијагностике.
У Њујорку на хотелу Неw Yоркер, у коме је Тесла становао и преминуо, постављена је спомен плоча. Трг Николе Тесле налази се на западном углу Брајан Парка – парка у коме је Тесла хранио голубове, а у згради Радио Таласа – бившем хотелу Герлаг из кога је Тесла слао прве радио сигнале – стоји велика гравира Тесле испод генератора који производи високонапонску струју.
Испред наше цркве Светог Саве постављено је и прво попрсје Николе Тесле у Њујорку.
Све то није чудно јер је Никола Тесла у Њујорку живео и радио скоро 60 година.
Овде у Њујорку инсистира се на штедњи енергије, нарочито у области електрицитета, што није чудно јер је Њујорк град светслости. Предпоставља се да ће неонске сијалице - изум Николе Тесле - ускоро бити присутне на свим местима где има светла. У ери штедње енергије свет се сетио да његове силајице тросе знатно мање струје од Едисонових које сем тога неподношљиво греју.
Дакле Тесла се враћа у свет науке и у наш свакодневни живот, а наши људи из Дијаспоре успели су да сачувају слику о њему као научнику али и као човеку који је из малог личког села Смиљана стигао до Њујорка, о српском дечаку који је од мале воденице на сеоском потоку успео да направи прву хидроцентралу на Нијагариним водопадима.
Провиђење је отворило пут Николи Тесли у свет, а он је Свету отворио пут у лепшу и светлију будућност.
У овом нашем материјалном свету све се вреднује и плаћа. Захваљујући поновном интересовању за Николу Теслу и његове изуме, проналаске и патенте јуце је преко Интернета на аукцији на продају понуђен Теслин сат. Почетна цена је милион Еура.
Но, више од тога, изненадила ме је чињеница да сам на беџу једне девојке на некој међународној конференцији процитао име “Тесла”.
Пришао сам и упитао да ли се то она зове Тесла, “да” одговорила је она “моја мајка је научник и од своје ране младости одушевљена је Николом Теслом, научником који је променио судбину света и кад сам се ја родила, дала ми је име по њему…”
Био сам помало тужан што ето и други присвајају себи нашег Теслу, а онда сам схватио да је Никола Тесла, иако пореклом Србин, ипак и пре свега велики научник и грађанин Света.
- Извор
- Kорени
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »