Албанија и Хрватска корак ближе НАТО
У седишту НАТО у Бриселу представници Хрватске и Албаније потписали су јуче протокол о приступању Алијанси, чиме је омогућен званичан пријем две земље на самиту НАТО у априлу идуће године. Трећи претендент из региона на чланство у НАТО - Македонија, није присуствовала тој церемонији пошто је Грчка блокирала њен улазак због спора о називу те бивше југословенске републике.
Јап де Хоп Схефер, генерални секретар НАТО, оценио је да је потписивање протокола „историјски подухват ове две земље и читаве атлантске породице народа“. „Оба ова савезника долазе из региона који је, не тако давно, био сведок првог оперативног размештања Алијансе, и региона у којем се догодио први велики сукоб на европском тлу од Другог светског рата“, рекао је Схефер.
Протоколи, које су потписали амбасадори земаља чланица НАТО у присуству министара спољних послова Албаније и Хрватске, Љујзима Баше и Гордана Јандроковића, мењају Северноатлантску повељу - документ о оснивању НАТО - додавањем имена ове две државе.
После потписивања протокола, свих 26 држава чланица НАТО, Албанија и Хрватска ће морати да ратификују споразум о приступању.
Процес ратификације обично траје око годину дан, а званичници НАТО се надају да ће она бити завршена до самита у француском граду Стразбуру и суседном немачком граду Келу.
Што се тиче шанси Македоније да крене стопама Албаније и Хрватске, дипломате оцењују да ће та земља тешко испунити неопходну процедуру за улазак у НАТО заједно са Хрватском и Албанијом чак и да се реши проблем са именом.
- Извор
- БЛИЦ
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »