Почетна страница > Новости
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Остале новости из рубрике »
Избјегавати боравак на сунцу од 10 до 16 часова
07.07.2008. год.
БAЊA ЛУКA - С обзиром на то да метеоролози најављују високе температуре ваздуха и сунчано вријеме до краја овог мјесеца, љекари упозоравају родитеље да посебну пажњу обрате на своје малишане, нарочито ако планирају да иду на љетовање.
Потпредсједник удружења "Сва дјеца свијета" др Данијела Ромић истакла је да су сунчање, купање и игра на плажи оно што највише весели дјецу, али да претјерано излагање сунцу без заштите може довести до сунчанице, оштећења коже и очију.
- Родитељи беба млађих од шест мјесеци морају да знају да их не смију излагати сунцу, а дјеца од шест мјесеци до годину дана смију да бораве само у хладу - истакла је др Ромић.
Она је додала да многи родитељи гријеше када бебама нанесу крему са заштитним фактором и мисле да је тако њихово дијете заштићено.
Др Ромић је истакла да код тромјесечних беба ове креме могу да изазову иритацију коже, док старијој дјеци није довољно нанијети крему само по рукама и ногама.
- Многи заборављају да крему нанесу на усне, задњу страну врата и уши, јер су ти дијелови коже сиромашни меланином. Ипак, најбоље је да сва дјеца избјегавају боравак на сунцу од 10 до 16 часова, кад је највећи степен УВ зрачења - истакла је др Ромић.
Због претјераног излагања сунцу код дјеце се веома често јавља сунчаница.
- Симптоми сунчанице су узнемиреност, повишена температура, повраћање и дехидрација, а старија дјеца се жале на главобољу. Прво што родитељи треба да ураде јесте да смјесте дијете у замрачену, хладну просторију, ставе му облоге на главу, дају "парацетамол" или неки други лијек за снижавање температуре. Да би надокнадили изгубљену течност, треба да пију хладан чај или воду у што већим количинама. Aко се стање убрзо не стабилизује дијете одмах треба одвести љекару - нагласила је др Ромић.
Она је истакла да су љетње дијареје, праћене повраћањем и повишеном температуром у дјечијем узрасту углавном изазвани рота и адено вирусима.
- Температура пада обично за два дана, повраћање престаје за четири до пет часова, а дијареја за седам дана потпуно нестаје. У случају интензивнијих тегоба, потребно је одмах започети оралну рехидратацију раствором електролита и соли "орасал 65" - рекла је др Ромић.
Она је истакла да посјете љекару нису потребне ако се симптоми постепено смире.
Осим опрезности на љетовању, родитељи морају да поведу рачуна о томе да добро испланирају путовање и увијек узму у обзир даљину одредишта.
- Најбоље вријеме за путовање је рано ујутро или током ноћи. Разлика температуре у аутомобилу и спољашњој средини не смије бити већа од пет степени Целзијуса. Клима уређаји исушују ваздух, па је пожељно чешће влажење носа дјетета физиолошким раствором - истакла је др Ромић.
Она је додала да многа дјеца имају кинетозу, односно болест кретања, па им се током вожње јављају мучнина и повраћање.
- Овај проблем се једноставно рјешава, тако што се прије поласка на пут дјетету да да попије антихистаминик. Нешто ново су акупресиони стезници који се стављају на подлактицу и дјелујући на акупресионе тачке на природан начин спречавају мучнину - рекла је др Данијела Ромић.
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »