BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Ловац” на несавесне студенте све траженији

„Ловац” на несавесне студенте све траженији
02.06.2007. год.

Изумитељи детектора који на испитима открива коришћење „бубица” и мобилних телефона добијају захтеве са свих универзитета, али је за масовнију производњу потребна новчана подршка.

Нови Сад – После написа о својеврсном детектору који су изумели мр Милош Сланкаменац и његове колеге стручњаци Факултета техничких наука у Новом Саду, „хватачу” несавесних студената који при писаном полагању испита користе мобилне телефоне и разне „бубице”, са свих универзитета у Србији почели су да стижу захтеви за његово коришћење.
У разговору за „Политику” мр Сланкаменац каже да у овом тренутку масовнија производња детектора чији је стручни назив МД-100 није ни могућа, пре свега из финансијских разлога. Досадашњих двадесетак комада урађено је захваљујући ентузијазму изумитеља и без формалне надокнаде, али уз разумевање руководства и колега са Факултета техничких наука. Подршка, додуше за сада само вербална, стигла је и од Сената Новосадског универзитета.

– Верујемо да ће се за овај наш изум заинтересовати Министарство просвете, а можда и владин ресор за науку. Јер, материјал који нам је потребан исувише је скуп да бисмо све то и даље радили на своју руку. Стручна признања добијамо са свих наших универзитета, што, наравно, импонује, али то није довољно – каже мр Милош Сланкаменац.

Како су нам потврдили на Новосадском универзитету и студенти и професори, откад је недавно у употреби овај изум, цена разних „бубица” и справа помоћу којих се долазило до нерегуларних оцена драстично је опала на тржишту, а и цена њиховог изнајмљивања вишеструко је нижа (тренутно око 20 евра). Тамо где се примењује контрола детектором драстично је опала и употреба мобилних телефона. Ефекат је и мање пријављених испита и мање-више (зависно од предмета, односно катедре) нижа или реалнија просечна оцена на тим испитима.

– Намена детектора је откривање недозвољених бежичних комуникација (на испитима, писаним или контролним задацима, пријемним испитима...). Међутим, њиме је могуће и откривање недозвољених бежичних комуникација у затворима, банкама, на аеродромима. Развој и тестирање уређаја урађени су на Катедри за електронику Факултета техничких наука, а детектује активности мобилног телефона и бежичних комуникација на удаљености до 60 метара, односно фреквентни опсег од 10 до 3.500 мегахерца – појашњава наш саговорник.

Уређај је мали, тако да може да стане у шаку и да буде неприметан и за ближу околину. Напаја се батеријом од девет волти. Управо његова мала величина код студената изазива и превентивно дејство, јер се никад не зна код кога се од присутних особа налази детектор.

Његови изумитељи кажу да је предност МД-100 у односу на већ постојеће сличне уређаје вишеструко нижа цена (око 200 евра). А коришћење тих других уређаја није ни легално, јер је забрањено ометање јавних фреквенција, што са овим детектором није случај, пошто он само открива, али не прекида везу. Затим, не делује штетно зрачењем на људски организам јер је релативно мале снаге итд.

Ваља рећи да је овај изум, можда неочекивано, код већине студената Новосадског универзитета изазвао изузетно позитивне реакције.



  • Извор
  • politika.co.yu
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА