BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Србији не постоји закон о сурогат мајкама

У Србији не постоји закон о сурогат мајкама
03.07.2008. год.

У Србији је чак 200.000 парова суочено са стерилитетом. Ниједан од њих не може званично до потомства да дође програмом сурогат-мајке. Позајмљивање туђе материце за ношење и доношење детета на свет, није регулисано домаћим Законом о породици. Из Министарства здравља кажу да је у току израда нацрта новог закона који ће прецизирати да ли постоји правни основ за овакав метод. У београдским државним клиникама још ниједан пар се није распитивао за програм сурогат-мајке, речено је „Новостима”. Неколицина њих која се обраћала приватним клиникама, одбијена је - званично. Специјална болница за хуману репродукцију у Београду донедавно је на својој интернет-презентацији нудила услугу сурогат-мајке. У овој клиници се програми сурогат-мајке раде само женама које немају материцу, па им је неопходна друга жена да уместо њих изнесе трудноћу.

„Наш закон не одобрава програм сурогат-мајке, а од када радим овај посао нисам ни добио такав захтев” каже за „Новости” Душан Станојевић, директор Клинике„Народни фронт”.

Различити су разлози због којих се парови одлучују на такав корак - жена никако не може да затрудни, нема материцу, или има здравствени проблем због ког не може да изнесе трудноћу.

Осим у Енглеској, ни у једној другој земљи Европске уније није дозвољено сурогат-материнство. Годишње у тој земљи има око 100 сурогат-трудноћа. Али, оне су могуће у Русији и Украјини, Америци и Канади.

Много је оних који осуђују тај чин као неморалан. Његова најлошија страна је зарада на рачун људи који не могу да имају децу. Надокнаде за сурогат-мајке крећу се до неколико десетина хиљада евра.

У материцу сурогат-мајке усађује се ембрион настао вештачком оплодњом јајне ћелије друге жене. Материца сурогат-мајке наредних девет месеци служи као инкубатор. Тамо где је то законом дозвољено пишу се опширни уговори између наручиоца и „позајмљене” мајке. Чести су примери да сурогат-мајка хоће да задржи дете после порођаја. У случају када је читав репродуктивни материјал пара који је „закупио” материцу, суд одлучује шта је најбоље за дете. Дешавало се да болесну бебу неће ниједна страна.

У Канади сурогат-мајка не може бити плаћена, али има право на отплату трошкова који се крећу од 40.000 до 50.000 долара. Сурогат-материнство дозвољено је у шест америчких држава и кошта од 80.000 до 170.000 долара. Трошкови захвата у Русији су 42.000 евра, у Великој Британији од 7.000 до 15.000 фунти, а у Украјини од 25.000 до 30.000 евра.



  • Извор
  • Мондо
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...


Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.

Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...


Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...

Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.


Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА