У јулу нове таблице
Правилник о регистрацији моторних и прикључних возила, као и о облику, боји, димензији и садржини регистарских таблица, требало би да почне да се примењује од 5. јула 2008. године.
Правилник предвиђа да се постојеће таблице, са заставом СРЈ односно СЦГ, замене у року од годину дана, приликом редовног продужетка регистрације, а најкасније до истека годину дана од дана почетка примене.
Возила региструје организациона јединица Министарства унутрашнијих послова на чијој територији власник возила има пребивалиште, односно седиште, наведено је у правилнику.
Регистарска таблица за моторно возило је беле боје, оивичена црном линијом и на њој је са леве стране, на плавој подлози, белим словима исписана међународна ознака Републике Србије.
На таблици црним словима исписана је ознака регистарског подручја, а црним цифрама и словима исписан је и регистарски број возила.
Између ознака регистарског подручја и регистарског броја возила утиснут је црвени штит на коме је бели крст између четири оцила.
Регистарски број возила састоји се од цифара "0" до "9" и комбинација слова на две позиције, док су слова регистарског броја сва слова латиничног писма и латинична слова "X", "Y" и "W".
Ознака регистарског подручја на регистарској таблици исписује се и на ћириличном писму, испод утиснутог црвеног штита.
Саобраћајна дозвола биће величине кредитне картице - димензија 54 са 86,5 милиметара, са текстом на српском и на енглеском језику, моћи ће да се аутоматски очитава и имаће више заштитних елемената.
Новост је регистрациона налепница, која ће се лепити на ветробранско стакло приликом прве и сваке следеће регистрације.
Регистрациона налепница се поставља на мотоцикл, споља на ветробранско стакло, ако га има, или на равном делу возила код уређаја за осветљавање, а док ће власници приколица и других прикључних возила налепницу постављати споља на левој половини задње стране на видном месту.
Саобраћајна дозвола сматра се важећом само када је регистрациона налепница постављена на возило по прописаним упутствима, наведено је у правилнику.
Правилником о утврђивању регистарских подручја за моторна и прикључна возила предвиђа се да ће постојати 59 регистарских подручја.
МУП је првобитно предвидео, ради "рационализације и ефикаснијег рада полиције", 34 подручја - укидање осам регистарских ознака које сада постоје и увођење једне нове. После протеста у неким местима која је требало да остану без "своје" ознаке, прописан је нови правилник и сви су добили своје таблице.
Као и до сада, постојаће подручја Аранђеловац (AR), Београд (BG), Бор (BО), Ваљево (VA), Врање (VR), Вршац (VŠ), Гњилане (GL), Горњи Милановац (GM), Ђаковица (ĐA), Зајечар (ZA), Зрењанин (ZR), Јагодина (ЈА), Кикинда (КI), Крагујевац (KG), Краљево (KV), Косовска Митровица (KM), Крушевац (КŠ), Лесковац (LE), Лозница (LO), Ниш (NI), Нови Пазар (NP), Нови Сад (NS), Панчево (PA), Пећ (PE), Параћин (PN), Пирот (PI), Пожаревац (PO), Призрен (PZ), Прибој (PB), Приштина (PR), Прокупље (PK), Рума (RU), Смедерево (SD), Сомбор (SO), Сремска Митровица (SM), Суботица (SU), Трстеник (TS), Ужице (UE, Урошевац (UR), Чачак (ČA) и Шабац (ŠA).
Нова подручја су: Алексинац (АL), Бачка Паланка (BP), Бачка Топола (BT), Бечеј (BČ), Велика Плана (VP), Врбас (VB), Инђија (IN), Кањижа (КА), Књажевац (КŽ), Ковин (КО), Неготин (NG), Пријепоље (PP), Петровац на Млави (PT), Свилајнац (SV), Смедеревска Паланка (SP), Стара Пазова (ST), Ћуприја (ĆU) и Шид (ŠI).
Правилник је објављен 29. децембра 2007. године у "Службеном гласнику Републике Србије", ступио је на снагу 5. јануара, а почеће да се примењује по истеку шест месеци од дана ступања на снагу.
- Извор
- Б92
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »