Злочинци затрли цијело село
У селу Брадина, код Коњица, у Федерацији БиХ, у суботу је откривена и освештана спомен-плоча с уклесаним именима 88 српских жртава
које су убијене у овом мјесту од 1992. до 1995. године. Спомен-плочу, постављену у порти дјеломично обновљене цркве Светог вазнесења Христовог у Брадини, освештали су изасланик владике захумско-херцеговачког и приморског Григорија, парох мостарски протојереј ставрофор Радивоје Круљ и свештеник српске православне цркве из Коњица Милан Бужанин. Вијенце на спомен-обиљежје страдалим Србима Брадине, осим преживјелих Брадињана, положили су и предсједник Савеза логораша РС, Бранислав Дукић, предсједик Удружења српских логораша који тренутно живе у САД и Канади, Зоран Ђорђић, и предсједник Клуба делегата Срба у Вијећу народа РС, Сташа Кошарац.
Бранислав Дукић, предсједник Савеза логораша РС, каже да је у Брадини извршен страшан злочин и геноцид, јер од села није остало ништа, а чак ни храм није обновљен послије рушења.
- Поред овог храма донесене су кости уморених цивила. Извршиоци злочина нису размишљали ниједног тренутка да ли је ријеч о старцима, дјеци, трудницма већ им је био циљ да униште све што је православно и српско. Није Брадина једино такво мјесто, јер је њих пуно по Федерацији БиХ. Брадина је само још један доказ да суживота нема у БиХ, све док босанска страна не покаже добру вољу и не каже да су и они починили злочине над Србима - поручио је Дукић
Он наглашава да је био један од логораша који је прошао кроз Тарчин, Храсницу, "Виктор Бубањ" и Вентрални затвор у Сарајеву и тврди да се добро сјећа када су браћу Куљанине из Брадине довели сломљених руку и ногу. Зоран Ђорђић, предсједник Удружења српских логораша који тренутно живе у САД и Канади, тврди да је на подручју општине Коњиц у неколико логора током рата било затворено око 360 Срба. Према његовим ријечима ти људи су били затворени у логору Челебићи, просторијама бивше ЈНА и Спортском центру у Коњицу, те у просторијама Основне школе "Звонимир Бориша Ноно" у Брадини.
Симо Тушевљак координатор Тима МУП-а РС за истраживање и документовање кривичних дјела ратног злочина, каже да се злочини у Брадини не могу одвојено посматрати од злочина у Коњицу.
- Срби из Брадине који су преживјели логоре и страдања незадовољни су што домаће и међународно правосуђе није учинило више на процесуирању одговорних за злочине над становницима овог села - истакао је Тушевљак.
Село Брадина до рата је имало 175 домаћинстава, да би током рата свака кућа, шупа и штала биле спаљене, чесме уништене, а водоводи пресјечени. Страдање Срба у Брадини започело је 25. маја 1992. године када су припадници тадашње Територијалне одбране из Коњица, "зелених беретки", те Хрватског вијећа обране напали село и убили 45 становника, а настављено је током рата.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »