Поверење Хрвата и Аустријанаца у ЕУ опада
Поверење Аустријанаца у ЕУ је на најнижем нивоу од приступања Унији, показује најновије истраживање Европске комисије.
Свега 28 одсто Аустријанаца ЕУ везује за нешто позитивно, а још прошле јесени на Унију је позитивно гледало 35 одсто Аустријанаца.
Изразито ниска подршка грађана Хрватске за улазак те земље у ЕУ доводи се у везу с натезањем око заштићеног еколошко риболовног појаса на Јадрану, притиском на бродоградњу, на додатне критеријуме које Загребу прописује Брисел, али и због најаве да ће преговори с ЕУ у критеријуме које Загребу прописује Брисел, али и због најаве да ће преговори с ЕУ у најбољем случају бити завршени те у јесен 2009. године.
Пад подршке доводи се у везу и с утисцима дела јавности да Брисел нема уједначене критеријуме према земљама региона, па тако Србији наводно гледа кроз прсте иако не сарађује са Хашким судом.
Према најновијој анкети, позитивни помаци у односу на јесен 2007, забележени су само на Кипру, Малти и у Чешкој, а улазак Македоније у ЕУ подржава 72 одсто грађана, док је знатан пад подршке ЕУ забележен је у Грчкој, Француској и Италији.
Истраживање је коментарисао и председник Стрјепан Месић који је оценио да хрватски званичници нису били довољно уверљиви када су говорили о уласку Хрватске у ЕУ, односно о оним чињеницама које су се догодиле у вези са земљама које су ушле у унију.
Један број људи је профитирао од њене изолације током деведесетих година, оценио је Месић додавши да су се у тој изолацији створили нови капитали на мутним пословима, а сви ти мулитмилионери у својим рукама имају машинерију која може пласирати сасвим друге поруке попут оних да се морамо заштитити и чувати.
"Ми желимо да Европа буде ту, а ми у Европи, желимо и европска средства и активирати своје потенцијале", рекао је Месић.
Поверење Аустријанаца у институције ЕУ је такође ниско, тренутно свега 37 сматра Европску комисију институцијом од поверења, а само 43 одсто има поверење у Европски парламент.
Аустријском парламенту верује тренутно само 46 одсто грађана, а влади 42 одсто.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »