BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Војно-политичка криза у Малију била неизбежна

27.01.2013. год.

Почев од 10. јануара су саопштења о току антитерористичке операције у Малију против џихадиста учестала. Судећи по њима, војне акције су већ обухватиле Север земље, који су недавно контролисали џихадисти. Од 24. јануара француска авијација бомбардује градове Томбукту и Гао.

На копну малијска војска чисти од џихадиста враћене градове и села… Толико опширан рат није вођен ни у једној од земаља Западне Африке током читаве постколонијалне историје, можда само у Нигерији, када се борила против одвајања Биафре, где је Француска парадоксално учествовала на страни сеператиста.

Мали је пре годину дана био сматран у том региону скоро узором политичке стабилности. Да ли се могао да се избегне данашњи хаос? Изгледа да је рат постао скоро неизбежан. Кобни је узрок заузимање малијског севера од стране џихадистичких групација на челу с Ал-Каидом у исламском Магрибу. Њихов је циљ да претворе север Малија, а затим и читаву земљу, у шеријатски султанат, својеврсну предстражу ради надирања у суседне земље. Пре почетка војне операције Француске оне су биле довољно јаке за реализацију својих амбиција.

Коментар Филипа Југона, директора истраживачких програма за Африку Института међународних односа.

- Нико није могао да предвиди последице француске интервенције у Либији и пада Гадафијевог режима – дестабилизацију читавог региона, пре свега Малија. То су главни чиниоци догађаја у Малију. Север Малија ни раније није био миран, знаци кризе су се огледали и у политичком врху самог Малија. Затим су на север земље почели да прелазе групе Ал-Каида, док Бамако није имао снаге да би то спречио. Нестабилност су повећали и племена Туарега, који су били у армији Гадафија, те су се вратили са огромним количинама оружја.

У Малију је дошло до војног пуча, председник Амаду Тумани Туре је свргнут, армија је фактички престала да постоји.

Према мишљењу бившег руководиоца јединице за борбу против тероризма Француске контраобавештајне службе, стручњака за терористичке мреже у Северној Африци, одлучујући чинилац претварања севера Малија у расадник џихадизма је био долазак из Алжира Ал-Каиде у исламском Магрибу.

- Да подсетим, Алжир је у периоду борбе против терориста био подељен на 9 војних региона. Девети је обухватио Сахару. Емир терориста тог региона је постао Белмохтар. Он је контролисао наркотрафик, трговину цигаретама, илегалцима, који су из региона јужно од Сахаре желели да пређу у Европу, као и илегалцима из Пакистана. Белмохтар је слао огромне износе на север Алжира ради финансирања терориста. Тај новац се користио ради шерења идеја салафизма и шаријата у Алжиру, Мауританији, Малију и Нигеру. Алжирска армија је отерала све терористе из Сахарске зоне Алжира. Зато су емир и његови одреди почели да контролишу тргтвину на Северу Малија. У одреде емира у Малију су прешли алжирски терористи, који су доживели пораз од алжирске армије. Нејака малијска војска није могла да се супротстави терористима. Ал-Каида у исламском Магрибу је брзо нашла заједнички језик с ратоборним Туарезима. О јачању џихадиста на северу Малија било је свима познато, између осталих и властима афричких и неких европских земаља, али нико није ништа учинио да би неутралисао терористичке организације. Малијска држава је била против таквог мешања у унутрашње послове земље, што је допринело јачању терориста, који су осећали слабост малијске армије и своју некажњивост.

Слажем се са мојим француским колегама, данашњи догађаји су директна последица пада Гадафијевог режима у Либији, – каже руски учесник разговора Евгеније Корендјасов, шеф Центра истраживања руско-афричких односа Института Африке РАН. То је и резултат непромишљене акције западне коалиције против либијског лидера, који је ипак спречавао настанак џихадистичких групација у том региону.

- Његов пад је резултирао тиме, што су салафистичке, екстремистичке снаге добиле озбиљну подршку у људству, као и војну подршку, - каже Евгеније Корендјасов. - Да није либијских догађаја, не би дошло до кризе, коју преживљава читав регион. Туарези нису увек налазили заједнички језик са Бамаком, али њихово данашње учешће обуздало је екстремистичке исламистичке снаге. Покрет Белмохтара је омео сепаратистичке тежње Туарега, затим искористио слабљење малијске државе услед војног пуча. Међународна заједница је потценила снагу и могућности џихадистичких групација на северу Малија. Неки су аналитичари тврдили да је после терористичке акције 2001. године у Њу-Јорку потенцијал Ал-Каиде се смањио. Међутим, он је и даље висок, то је велика међународна опасност. Борба против тих снага је апсолутно неопходна, војна операција Француске у Малију је почела у складу са одлуком СБ УН на молбу малијске владе, зато је она легитимна и актуелна.

Малијски догађаји поново постављају питање односа с муслиманским светом, - наставља амбасадор Евгеније Корендјасов. Безусловно, то је сложени проблем. Већина арапског света критикује операцију Француске у Малију. Зато се поставља питање: неће ли се Мали претворити у нови Авганистан. Акције џихадистичких снага су део ширег плана. Зато, - завршава руски научник, - међународна заједница мора да помогне земљи да се ослободи од опасности исламистичког радикализма.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су извеле неколико циљаних удара на циљеве на територији под контролом ОСУ, између осталих, поново погодивши аеродром Миргород у Полтавској области.


Украјински лидер је одбацио услове Русије за окончање сукоба

Њујорк тајмс је објавио, како тврди, услове о којима су Москва и Кијев разговарали 2022. године


Руски председник је изјавио да ће Москва започети преговоре чим Кијев повуче своје трупе из Донбаса и још два региона

Ноћу су руске трупе извеле још један напад на инфраструктурне објекте на територији под контролом ОСУ. Према прелиминарним подацима, међу погођеним циљевима су војни аеродром Ст


Руске снаге су се приближиле главном граду Украјине само да би убедиле владу Владимира Зеленског да се укључи у преговоре, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА