Лед из реликтног језера Восток: поглед у прошлост на хиљаде године
Руски истраживачи су добили први примерак леда из воде реликтног језера Восток, које се налази на Антарктику на дубини од четири километара испод леда глечера. То је највећи природни резервоар воде најјужнијег континента. Научници сматрају да лед из овог језера може имати специфичне физичке особине.
Језеро Восток се сматра једним од највећих међу неколико стотина језера испод ледене површине Антарктика. Његова површина је преко 15 хиљада квадратних километара, и оно само мало заостаје од највећег језера у Европи,- језера Ладога. Неколико милиона година језеро Восток је било изоловано од земаљске атмосфере. Сада се језеро налази испод леда, чија дебљина износи од 3700 до 4200 метара.
10. јануара чланови руске антарктичке експедиције добили су први керн из језерског леда. Тренутно научници не могу тачно да кажу о особинама леда добијеног са велике дубине. Тек средином маја у Санкт Петербург ће се вратити научно-истраживачки брод „Академик Фјодоров“, који ће доставити добијене узорке. Руководилац руске антарктичке експедиције Института Арктика и Антарктика Валериј Лукин каже:
- Ови узорци биће достављени у истраживачке лабораторије на микробиолошку и хемијску анализу. Са биолошког аспекта истражујемо биолошку разноликост потпуно непознатог природног објекта, као што је језеро Восток, које се налази испод леда. Нико у свету није узимао из њега узорке. Ми узимамо те узорке у замрзнутом стању. Уколико откријемо неке микроорганизме, можемо добити нове податке о другим путевима еволуције. Јер се ови организми налазе тамо у таквој природној средини, која на нашој планети нигде више не постоји.
Анализа леда може дати необичне резултате и омогућити да бацимо поглед стотине хиљада година уназад, у прошлост Земље. Научници не искључују могућност да ће проучавање узорака омогућити да се направе неке аналогије са историјом развоја чак других планета, наглашава заменик директора за науку Лимнолошког института Сибирског одељења Руске академије наука Тамара Хоџер:
- Истраживање језера прекривених ледом омогућава да се направи упоређење са тиме шта постоји на Марсу. Јер постоји предпоставка да на Марсу има ледених наслага и нађене су неке молекуле воде. Односно језеро испод леда ће омогућити да се изграде неке хипотезе у вези настанка живота на другим планетама Сунчевог система.
Анализа воде ће омогућити да се да одговор на још једно важно питање – о прастарим микроорганизмима, који су некада постојали на нашој планети. Тренутно нису добијене директне потврде постојања живота у језеру Восток. Међутим многи научници сматрају, да у води испод дебелог леда могу да постоје микроорганизми, наглашава Тамара Хоџер.
- Језеро Восток је било изоловано од спољне средине преко милион година. Анализа хемијског састава његове воде омогућава одређену реконструкцију палеоклиме. Могуће је да ће бити откривени и најпримитивнији облици живота.
Антарктик још увек има пуно тајни. Руски научници су се приближили откривању тајни, које чува Восток - највеће језеро испод леда. Сада је главно да не дође до загађења двометарског керна језерског леда и да се достави у Русију. Даље ће реч имати научници.
- Извор
- Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- Антарктик
- истраживање
- вода
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »