BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сомалијски пирати отишли у пензију

13.01.2013. год.

После 8 година упорног «рада» један од главних пирата Сомалија Мохамед Абди Хасан је одлучио да се повуче. Може само да се нагађа, колико је зарадио пират, који се покајао – управо је његова банда извршавала нападе на бродове. Они су заузели украјински брод Фаина са тенковима Т-72 на њему.

Највећи пират Сомалије Мохамед Абди Хасан је одлучио да се повуче из криминала. У току 8 година је он пљачкао, а сад је објавио о кајању, поставши узор за колеге, који су се такође повукли из криминала. Масовно повлачење Сомалијаца из пиратства је очито сведочанство успеха међународних антипиратских напорта, између осталих, руских војних бродова, који се и данас активно боре против пиратства, - каже војни посматрач Комсомољске правде Виктор Баранец.

- У свету постоји око 30 рејона, где активно делују пирати. Афрички рог или Аденски залив су места такозваних жаришта, где су риболовни бродови били подвргавани нападима. Фактички непрекидно руски борни бродови дежурају најмање у 5 места, што је резултирало тиме да пирати нису више нападали руске бродове и бродове других земаља, који превозе угаљ, дрва. Међутим, нажалост, под окриљем УН снаге оперативног реаговања на пиратске нападе све до сада нису формиране. Иначе, Русија активно учествује у антипиратској борби. Много пута су нам биле захвалне земље, чије бродове су наши војни бродови спасли од напада пирата.

Узрок ширења пиратства је дубока социјално-политичка криза, у којој се налази држава Сомалија. Зато пират-пензионер је овде почасни назив, - каже експерт за поморско право Института државе и права РАН Василиј Гуцуљак.

- Извори пиратства су социјални проблем државе. Сомалија је једна од најсиромашнијих држава у Африци. Држава овде постоји веома условно – то је нека прелазна влада, која не контролише већи део територије, зато тамо харају оружане банде. Пиратство у Сомалији је један од поштованих бизниса. Чињеница да тај бизнис постаје неучинковит, ризичан, који може да кошта живот, резултира губљењем интересовања за такав "бизнис" и повлачењем.

Према речима експерата, 2012. године су забележени крупни резултати антипиратске борбе међународне заједнице. Велику улогу је у томе одиграла и дозвола да се с пиратима бори не само на мору, већ и на копну. Недавно је Русија изјавила о одласку неколико бродова Црноморске флоте у рејон Афричког Рога - тамо ће бити одржане антипиратске вежбе. У различито доба у антипиратској борби су учествовали бродови руске морнарице Адмирал Левченко, Адмирал Чабаненко, Адмирал Пантелејев, стражарски брод Неустрашиви. 2011. године штета од пирата је износила око 7 милијарди долара САД, У другој половини 2012. године, захваљујући међународним напорима, пирати нису заузели ниједан брод.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА