Црвене плантаже
УЖИЦЕ - Ариљски, ужички и ивањички крај црвене се ових дана од зрелих малина. Мештанима у берби помажу стотине и стотине берача који су стигли из Војводине, са југа Србије, из Прибоја, Пријепоља, Нове Вароши, из Шумадије... Дневнице су од 1.000 до 1.200 динара, берачима су обезбеђена и три оброка дневно, преноћиште, па се за месец дана може зарадити и више од 400 евра.
- Квалитет малине није лош, али ће приноси, кад на крају све саберемо, бити мањи него што смо очекивали. Неће бити добро ако идуће седмице, као што метеоролози најављују, температуре изађу на преко 35 степени - први је рапорт из малињака Драгише Терзића, председника Удружења малинара, који бербу почиње сваког јутра у пет ујутру, како би плодови што свежији стигли до хладњаче.
У хладњачама су већ хиљаде тона које ће завршити углавном на тржишту ЕУ. Иако је убрана трећина рода, цена малине у откупу и даље је права енигма. По Терзићевим речима, задруга у Ариљу, која има највећу хладњачу у овом крају, у четвртак је изашла са ценом од 150 динара по килограму, плус пет динара стимулације за оне који малину предају два пута дневно, а Терзић очекује да ће приватни откупљивачи ових дана ићи на најмање 160 динара.
- Очекујем да до краја бербе малина изађе на 2,5 евра по килограму, што је, с обзиром на трошкове које имамо и поскупљење хемије, ђубрива, нафте, нормална цена - каже Терзић.
Његов малињак већ годинама даје просечан род од 230 до 270 килограма по ару, односно око 25 тона по хектару, или безмало четири пута више од српског просека, који износи око шест тона по хектару.
- Применио сам све агротехничке мере, имам систем за наводњавање, малину ђубрим израелским ђубривом које пуштам преко система за наводњавање, и ту је сва тајна - каже Терзић и додаје да ће већ идуће године свој малињак проширити за још тридесетак ари, а озбиљно размишља и о градњи хладњаче, како би смрзнуту малину могао да продаје кад јој је цена највиша.
У селу Миросаљци код Ариља, у домаћинству Миломира Стојића, светског рекордера по приносу малине, ових дана у малињаку, који се простире на 4,5 хектара, има 20 берача, а ускоро стиже још најмање 50.
- Очекујем да ће барем 85 одсто рода из мог малињака бити прве класе. Цена је боља но прошле године, али у ситуацији кад је од прошлог лета до овог све поскупело безмало двоструко, неког великог профита нема - каже Стојић, из чијег малињака до хладњаче првих дана бербе свакодневно стиже и по тона и по малине.
Стојићев малињак пример је како плантаже овог воћа треба да изгледају. У непрегледним редовима све је под конац, између родних ластара нема ни травке, стабљике пуцају од здравља и набреклих плодова. Миломир има и своју хладњачу капацитета 50 тона.
- Извор
- Курир
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »