BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби већ осећају последице устава Косова

 Срби већ осећају последице устава Косова
17.06.2008. год.

Припадници КПС-а јуче одузимали српске регистарске таблице, возила са српским ознакама третирали као инострана, мештани енклава имаће проблема са судом и полицијом ако не поштују косовске законе.

Иако проглашење новог косовског устава за Београд нема никакву правну важност, оно ипак може имати двоструке импликације. На међународном плану може уследити нови талас признања једнострано проглашене независности Косова, a, према речима министра спољних послова Вука Јеремића, већ је у току појачан притисак на државе у свету да то учине после проглашења устава.

С друге стране, дан после проглашења устава, са проблемима су се већ суочили грађани покрајине који не признају независност, нити нови устав. Иако министри Јеремић и Слободан Самарџић тврде да тај устав за „грађане Србије, где год живели, нема никакав значај” и да се по њему неће управљати Срби и други неалбанци”, реалност у деловима покрајине изгледа другачије.

Припадници Косовске полицијске службе зауставили су јуче ујутру у јужном делу Косовске Митровице аутомобил са приштинским регистарским ознакама које издаје Република Србија. Власник Јордан Веселиновић из Племетине, који је са супругом и дететом кренуо у болницу у северној Митровици, морао је да скине таблице које су припадници КПС поломили, уз објашњење да је у недељу ступио на снагу устав Косова и да приштинске регистарске ознаке не важе више.

„Тек након инсистирања и интервенције полицајца из друге патроле, која је у међувремену стигла на лице места, припадник КПС-а написао ми је само на албанском језику потврду о ’неисправности докумената’ иако су ми и возачка и саобраћајна регуларне и враћене након контроле”, рекао је Веселиновић Танјугу.

После овог инцидента представник КПС-а је изјавио да се возила са регистарским ознакама градова Србије третирају на Косову као инострана и да су њихови власници обавезни да имају „зелени картон”. Они који имају возила са регистрацијом косовских места довољно је да имају полису осигурања.

„Они који не поседују ту врсту осигурања, мораће при изласку или уласку у покрајину да плате осигурање код граничне полиције у износу од 50 евра које важи 15 дана”, објаснио је портпарол КПС Ветон Ељшани. Он је подсетио да ова обавеза проистиче из регулативе Унмика из 2005. године, али је она почела да се примењује тек од понедељка.

Танјуг преноси речи Далибора Трајковића, службеника једне осигуравајуће куће у Лапљем Селу, да је последњих дана повећано издавање зелених картона у српским осигуравајућим друштвима на Косову. „Срби су револтирани изненадном применом ове уредбе и истичу да је поражавајуће што се од њих тражи да у својој земљи плаћају осигурање као да су у иностранству. Они такође наводе да је за спровођење оваквих правила било потребно благовремено обавештење, а никако кажњавање по кратком поступку”, рекао је овај службеник.

У Министарству за Косово и Метохију јуче нисмо добили одговор на питање како Срби на Косову, пре свега у енклавама, треба да се односе према косовским институцијама, нити како да превазиђу проблеме са којима се суочавају после проглашења устава.

Члан Г17 плус Оливер Ивановић тврди да ће последице у свакодневном животу мање осетити Срби на северу Косова и Метохије, али ће они у централном делу наићи на препреке у односу са правосуђем и полицијом. „Они ће свакодневно морати да се суочавају са одређеним радњама и активностима које ће наступити као последице новог устава, јер је доношењем тог акта и сета законских прописа косовска влада управо и желела да створи правни оквир за преузимање дела овлашћења и одговорности од Унмик полиције”, рекао је Ивановић. Један од лидера косовских Срба тврди да ће Еулекс настојати да своја овлашћења спроведе у дело јужно од Ибра, где нико нема намеру да их опструише.

„Уколико се не нађе неко друго решење, Срби који живе на том подручју биће принуђени да комуницирају и сарађују са Еулексом јер неће постојати нека друга институција која би им гарантовала безбедност и основну правну сигурност”, каже Ивановић.

И потпредседница Српског националног већ централног Косова Рада Трајковић каже да ће се косовски Срби сусретати са дневном реалношћу – поштовати законе новог устава или се сукобљавати са њима. Трајковићева је нагласила да сигурно зна да Срби никада неће прихватити независност Косова, али да то не значи да неће морати да поштују закон.

Северно од Ибра ситуација је другачија. Председник општине Косовска Митровица Ненад Топличевић јуче је позвао грађане Косова и Метохије да не признају „амерички устав који је донела непостојећа држава Косово”. Непоштовање новог устава на северу, где нису распоређени чланови Еулекса, биће много лакше спровести. И сам специјални изасланик ЕУ на Косову Питер Фејт протумачио је препоруку генералног секретара УН као могућност за поделу Косова. Фејт је за јучерашњи „Фајненшел тајмс” рекао да Бан Ки Мунова уверавања о очувању статуса кво у већински српским деловима Косова на „ограничен период” остављају простор Београду да влада севером Косова и оствари „функционалну поделу”. Лондонски „Тајмс” је, анализирајући ситуацију после проглашења косовског устава закључио да Београд, уз подршку Москве, никада неће признати независни статус Косова, „што распламсава страховање од поделе на српски и албански део”. „У стварности пуно пребацивање овлашћења са Мисије УН могло би да потраје месецима. Уз то, очекује се да ће УН остати кључни играч у деловима у којим живе Срби”, пише „Тајмс”.

Иако специјални изасланик ЕУ тврди да план о успостављању државности и независности Косова иде добрим током, упркос правним проблемима, 28. јуна у Косовској Митровици ће бити основана скупштина српских општина која ће објединити рад локалних органа власти. Иако ова одлука има везе са проглашењем устава, она је део плана о функционалном раздвајању српског и албанског становништва у покрајини.

Из перспективе Срба који живе у централном делу покрајине Трајковићева сматра да ће скупштина значити психолошку подршку и да ће представљати одговор на навонасталу ситуацију, али да она у извршном и законодавном смислу неће значити ништа јер неће бити институција. „Људи који ће бити у њој свој локални легитимитет неће моћи да подигну на косовски ниво”, каже Трајковићева. И Оливер Ивановић сумња да ће скупштина добити подршку међународних организација, али је сигуран да њено оснивање „неће оставити простор да се икада ступи у контакт са косовским Албанцима”.

Б. Митриновић

-----------------------------------------------------------

Фејт: Еулексу треба пријатељска влада у Београду

Питер Фејт је ове недеље у разговору за „Њујорк тајмс” рекао да је уверен да ће ЕУ бити у стању да размести своје полицијске снаге на Косову до октобра, и да ће УН остати на Косову током тог транзиционог периода. Али упозорио је да ће много тога зависити од сарадње са Србијом.

Прозападни председник Србије Борис Тадић бори се да оснује проевропску коалициону владу, након скорашњих избора на којима његова странка није освојила довољно места да направи већину у парламенту, подсећа „Њујорк тајмс”.

„Ако нас не прихвате српске заједнице на Косову, имаћемо проблема са применом наших планова“, рекао је Фејт и додао да ће „много зависити од тога хоћемо ли у Београду имати владу која ће бити пријатељски настројена према ЕУ“.

У недељу су већ била очигледна настојања владе у Београду да поткопа нови устав. Министар за Косово Слободан Самарџић је посетио Митровицу и најавио оснивање скупштине на северу где углавном живе Срби. То би додатно оснажило де факто поделу Косова, пише јучерашњи „Њујорк тајмс”.

-----------------------------------------------------------

Од 15. јула на Косову нове личне карте, важе и старе

На Косову 15. јула почиње издавање нових личних исправа са обележјима републике Косово, али постојећи документи неће морати да буду мењани до истека рока важења, речено је јуче Бети у МУП-у Косова. МУП ће ускоро почети да издаје и нове возачке дозволе свима којима је истекао рок.

Да би неко на Косову могао да добије личну карту, ако нема садашњу Унмикову, треба прво да се упише у Цивилни регистар грађана Косова, који је отворен у општинским центрима. Услов за упис је да живи на Косову или да се враћа на Косово.

Повратници треба да документују намеру поновног настањења на Косову, докажу идентитет и стално боравиште на Косову у претходном периоду документима бивше СРЈ, а подразумева се лично присуство у Центру за цивилну регистрацију. 

Бета

-----------------------------------------------------------

Срби немају струју више од два дана

Приштина - На Косову су јуче настављене редукције електричне енергије, а у појединим српским срединама на централном Косову струје нема више од два дана.

Поновне редукције електричне енергије уведене су због недостатка струје из увоза и због тога што четврти генератор у Термоелектрани Косово А у Обилићу још није у функцији, саопштили су надлежни из Косовске електроенергетске корпорације.

У погону су тренутно један блок Термоелектране Косово А и Косово Бе, што је недовољно за потребе косовског тржишта. Иако из КЕК-а наводе да су на снази уобичајене редукције, Срби у Лапљен Селу су без струје од суботе вече.



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА