САД признале сиријску опозицију
САД су признале сиријску опозицију за законитог представника сиријског народа. Ово је изјавио председник земље Барак Обама. Званично признање ће бити потврђено данас у Мароку. Тамо се отвара сусрет Пријатеља Сирије и руководства Националне коалиције опозиционих и револуционарних снага Сирије. Сасвим је вероватно да после таквог корака Вашингтона слично признање ће учинити и ЕУ. Нови самит Велике Европе ће протећи 13-14. децембра у Бриселу. Француска, Британија, Турска, нафтне монархије Персијског залива већ су признале сиријску опозицију.
Русија је хитно реаговала на овај корак Вашингтона. Ево шта је данас у Москви изјавио министра иностраних послова Сергеј Лавров.
- Сазнао сам са извесним чуђењем да су САД у лику свој председника признале националну коалицију за јединог легитимног представника сиријског народа. То противречи договорима који су фиксирани у женевском комуникеу и који претпостављају почетак општесиријског дијалога. Међу оним представницима које ће именовати влада земље и опозиције са друге стране.
Истовремено се сазнало да су САД предложиле Русији сценарио регулисања кризе. У њему је Москви издвојена улога посредника – предстоји јој да наговори председника Башара Асада да добровољно да оставку. О томе је тобоже државни секретар Хилари Клинтон говорила за време последњег састанка са руским министром иностраних послова Сергејом Лавровом још 4. децембра у Даблину.
Ипак експерти сматрају да Русија нема толико полуга притисака на сиријског председника. Па и добровољно се он неће повући.
Став Москве за време посете Истамбулу 3. децембра јасно је изложио председник Русије Владимир Путин.
- Ми нисмо заклети браниоци режима у Сирији. О томе сам већ много пута говорио. Ми нисмо ни адвокати актуелног сиријског руководства. Ми смо забринути због дургог: шта ће бити у будућности? Не желимо понављање грешака које су биле извршене, по нашем мишљењу у недавној прошлости. Сетимо се како је активно подржавала западна заједница устанике у Либији. Ко је тада могао да замисли да ће ти исти људи који су имали подршку Запада довести ситуацију до трегедије – убиства амбасадора САД.
Аналитичари сматрају да Запад не узима у обзир могуће последице смене Асадовог режима. То што Вашингтон и Москва већ разматрају заједничке варијанте регулисња кризе улива наду. Ево шта каже познати руски политиколог и оријенталиста Станислав Тарасов.
- Питање није у томе да ли ће отићи Башар Асад. Или како ће он отићи. Пожељно је наравно да све то буде урађено цивилизованим срествима. А не као што се десило у Либији. Али шта ће бити после Асада? Које ће снаге доћи? На примеру Египта видемо да исламисти нису у стању да држе власт и њихова управа води ка дестабилизацији.
За сада, сматрају руски експерти, о директној војној интервенцији НАТО-а нема речи. Нико не жели да приреди још једну војну кампању у контексту економске кризе. Отуда и гласни демарши у виду званичних признања.
Међутим, како је саопштио британски лист Индепендент, Енглеска разрађује планове подршке сиријске опозиције војним операцијама, али без копнене интервенције. На територији Турске је већ формиран уједињени штаб устаничких групација. САД, како пише лист, скадишти оружје извезено из Либије које ће бити предато устаницима. Према подацима француског листа Фигаро, француски инструктори већ се састају са сиријском опозицијом у пограничним регионима са Либијом. А у Лондону на инсистирање премијера Дејвида Камерона одржан је састанак високих војних представника САД, Британије, Француске, Турске, Јордана, Катара и Уједињених Арапских Емирата. На њему је разматрана могућа војна стратегија у случају одлуке о интервенцији.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »