BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

ДОДЕЉЕНЕ НАГРАДЕ „КАНДИНСКИ“

ДОДЕЉЕНЕ НАГРАДЕ „КАНДИНСКИ“
13.12.2012. год.
У бившем биоскпу „Ударник“ који Шалва Бреус , утемељивач ове награде и председник Културног фонда „АртХроника „ намерава да  претворе у  музеј савремене ументости, у среду вече (12. 12.  2012. ) одржана је свечана цеременија додењивања  награде „Кандински„,највеће приватне награде  Русије у обалсти  савремног сликарства  чији се  наградни фонд  састоји од 50 хиљада евра. 

У главној номинацији „Пројекта године“ награду поделили Гриша Брускин и група AES + F
У главној ноиминацији“Пројекат године“ награду су добили  и суму од 40 хиљада евра  поделили   Гриша Брускин за склптурни пројекат „Време Ч. “ и сликаска група АЕS +F  за пројекат „Свештена алегорија „. Рад Аладина Гарунова, „Тотална молитва“ који је као трећи фаворит ушао у најужи избор, остао је без награде. 

У номинацији „Млади сликар.  Пројекат  године „ нгараду и 10 хиљада евра добио је Дмитриј Венков за рад „Безумним подржаваоцима„. 

Од 385 предлога у ужи избор ушло 35

Ове године је за награду „Кандински „  било предложено  рекордних 385 радова, од којих је   у шири избор  ушло 35, па је тако број номинација за ово признање дупло смањен. Организатори су одустали  од награде за  категорију медиа-арт, што је према оцени руских медија, било сасвим логично. Јер кад би медиа-арт био неки нов тренд,који  би захтевао  посебно  признање, онда  би било оправдано да   даље овај жанр остане  у конкуренцији за нагарду. Али данас би се са сигурношћу могло утврдити да сваки други сликар  користи видео, компјутерски технологију  или звучне  ефекте, па је теже наћи неког ко се тиме не служи.  
С друге стране, управо та номинација је недостојала овогодишњем жирију који су чинили  Јевгениј Барабанов, Александр Боровски,Олга Свиблова, Ала Розелфелд,Роберт Сторт,Дејвид Торп и Василиј Церетали.  Из тих разлога  жири није могао да одабере само један  од три сликара  који су ушли у финале, да  му додели нагарду и суму од 40 хиљада евра, па је поделеио на равне чести двојици претедената. Приликом објављивања одлуке жирија, директора Мултимедија Арт Музеја Олга Свиблова нашла је за потребно да је пропрати стиховима Осипа Мандељштама:“ Не пореди:живи се  поредити не дају „.  Заиста идеална позиција, не само за песника, него и за чланове жирија. 

Вишезначна, ртешка и сложена мултимедијална  инсталација групе  AES+F

Вишезначна,сложена и тешка мултимедијална инсталација   групе АES+F чији су аутори
Татјана Арзамасова,Лав Јевзович, Јевгениј Свјатски и Владимир Фридекс,је превод тамног смила познате слике Ђована Белинија ( )  на језик многоканалног  видеа  и медитативног очаравајућег гледалишта, превод који је готово истоветан  симултаном. Истовремено и необично  подробан,презасићен симболима, кључ за налажење изгубљеног смисла, истицали  су руски ликовни критичари  док је овај рад заједно са осталим фаворитима  на нагарду „Кандински“ био изложен у павиљону бившег бисокопа „Ударник“.  Али иза смилса алегорије добија се тај кључ, као да поручује велики Италијан . 

Живопис преобраћен у пројекцију на великом екрану

Живопис се преобраћа у пројекцију на огромном екрану чије размере  прете да удаве  гледаоца  док сликари конструишу простор.   

У скулптурном лексикону  „Времена Ч“ видне позајмице из совјетске епохе 

И Григориј Брускин у пројекту „Време Ч“  такође је укомпоновао митологију и традицију, али у скулптурном  лексикону његовог пројекта  видне су позајмице из совјетске епохе. Неке од његових  белоснежнх  фигура   подсећају на  плакате из општенародне одбране, друге пак на слике Боша и Бројгела,треће на слике из криминалне хронике и оне  пре свега изражавају наш страх  и апсурд живота  у сталној спремности за одбрану.  Сад није више важно од кога, неки  непријатељ ће се увек наћи, јер он,као што је речено, никад не спава. 
У номинацији „Млади сликар. Пројекат године „ у ужи избор су поред лауреата Дмитрија Венкова  ушли и Марија Сафонова и Група ЗИП из Кранодарја. Победник Венков је у свом пројекту“Безумним подржаваоцима „истраживао непостојеће друштво  скупљајући смеће около  кружног аутопута,постављајући тако вечно питање:шта је старије-кокошка или јаје, чињеница или теорија,реалност или филм. 

Награда „Кандински „ установљена пре пет година

Подсећамо да је награду „Кандински „установио пре пет година фонд „АртХроника „ добивши свој назив у част руског сликара Всилија Кандинског (1866-1944 )  једног од најистакнутијих утемељивача апстракционизма у сликарству. 

Ове године правила нагарде су донекле промењена, смањн је број номинација  као и обим срадстава у нагрдном фонду. 

Досада су ово значајно ликовно признање добили многи познати  руски ликовни ствраоци као што су Анатолиј Осмоловски, Владислав Мамишев-Монро,Вадим  Захаров,Александр Бродски и други. 




Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА