За мандат зараде и по 240.000 КМ
Зијад Муратовић, запослен у сарајевској компанији "Орао", плату није примио већ 11 година. "Био сам најбољи стручњак у бившој Југославији за заваривање. Данас сам сретан кад успијем зарадити неколико стотина КМ радећи на црно било какве послове. Ми не живимо, ми само преживљавамо. Новац који зарадимо довољан је само за плаћање рачуна и врло, врло скромне намирнице", каже Муратовић.
За разлику од њега, највиши политички дужносници у БиХ, у којој је незапослено готово 40 одсто становништва, редовно примају плаћу. Највиша мјесечна примања имају чланови Предсједништва БиХ, предсједавајући Вијећа министара БиХ, предсједник Народне скупштине Републике Српске и премијер РС. Њихова просјечна мјесечна плаћа је око 5.000 КМ и они за четири године мандата зараде по 240.000 КМ.
Највиши политички дужносници много више зарађују чак и од Босанаца и Херцеговаца који имају посао и редовито примају зарађене плаће. Просјечна плаћа у БиХ је око 670 КМ. Илустрације ради, један члан Предсједништва БиХ за половину свог мандата зарадит ће 120.000 КМ, што је цијена двособног стана у Сарајеву старије градње. Радници који у просјеку зараде по 670 КМ исти ће стан отплаћивати 20 или 30 година ако буду имали среће да им банка уопће одобри кредит за његову куповину.
Додик зарађује готово дупло више од Коштунице
Политичари у БиХ, држави која је посљедња у процесу интеграција у Европску унију, имају примања приближно једнака плаћама дужносника, примјерице у Словенији, која је најнапреднија нова чланица ЕУ. Хрватски премијер и словеначки премијер, Иво Санадер, односно Јанез Јанша, имају приближно исте плаће. Санадер зарађује 22.500 куна или 6.300 КМ, а просјечна плаћа у његовој земљи је око 1.900 КМ. Јанез Јанша, предсједник Владе Словеније у априлу ове године зарадио је 3.255 еура. Премијер Републике Српске Милорад Додик има основну плаћу од 5.000 КМ или око 2.500 еура, што је готово дупло више од предсједника Владе Србије Војислава Коштунице, који зарађује око 1.500 еура.
"Основица за обрачун плате председника, потпредседника и министара у Влади Србије је 9.675 динара. Председник владе има коефицијент 12, односно његова нето плата износи 116.111 динара или око 1.500 евра. Потпредседници владе зарађују по 101.597 динара или око 1.300 евра, док је министарска плата 98.694 динара или 1.200 еура", каже Драган Блешић, замјеник генералног секретара Владе Србије.
Колико вриједе Санадерови и Јаншини министри
Хрватски премијер, потпредсједници Владе Хрватске и њени министри, према подацима које су навели у својим имовинским картонима, имају најбоље плаће у региону, изузев Словеније, која је већ четири године пуноправна чланица ЕУ.
"Подаци о плаћама предсједника, потпредсједника и министара у Влади Хрватске су доступни јавности посредством Саборског повјеренства за спречавање сукоба интереса. Сваки од дужносника обавезан је попунити свој имовински картон и у њему навести и висину плате", казали су у Уреду за односе с јавношћу Владе Хрватске.
Парламентарна комисија за спречавање сукоба интереса све податке о плаћама и имовини хрватских дужносника објавила је на својој интернет страници. Потпредсједници и министри у Влади Хрватске имају приближно иста примања. Мјесечно зарађују око 17.000 куна или 4.200 КМ.
Словенија, једина од бивших југославенских република која је постала чланицом ЕУ и у којој је просјечна плаћа 864 еура, свог премијера Јанеза Јаншу плаћа са 3.255 еура мјесечно. Бруто плаћа словенског премијера је 6.361 еуро.
У БиХ је исплативо бити предсједник владе
"Министар вањских послова у априлу је зарадио 3.048 еура. Министар господарства 3.180 еура, а министар просторног уређења и околиша 3020. еура. Министар јавне управе има најмању плаћу. У априлу је зарадио 2.817 еура нето", потврђено нам је у Уреда за односе с јавношћу премијера Словеније.
Од премијера на свим нивоима у Босни и Херцеговини најбоље је плаћен предсједник Владе Републике Српске. На основу одлуке о утврђивању плаће предсједника и министара у Влади РС, премијер Милорад Додик има основну плаћу од 5.000 КМ.
"Потпредсједници Владе РС имају мјесечну плату од 4.500 КМ, а министри по 4.000 КМ. Основна плата предсједника и министара увећава се за 0,5 одсто за сваку пуну годину радног стажа", пише у одлуци коју је Влада РС усвојила 25. јануара ове године.
Одмах иза премијера РС, по висини мјесечних примања, је предсједавајући Вијећа министара БиХ. Недавно усвојеним законом о плаћама у институцијама БиХ Никола Шпирић у овој години мјесечно ће зарађивати по 4.732 КМ. Његови замјеници, односно министри сигурности и финансија Тарик Садовић и Драган Вранкић, примат ће плаћу од 4.483 КМ. Остали министри у Вијећу министара БиХ зарађиват ће 4.234 КМ.
Федерални министри "сиромашнији" од колега у РС
"Нето плата премијера Федерације БиХ са минулим радом износи 2.308 КМ. Замјеник премијера и министар финансија Вјекослав Беванда зарађује 2.124 КМ. Гаврило Граховац, замјеник премијера и министар културе и спорта, има плаћу од 2.208 КМ", пише у допису Владе ФБиХ, који је потписао секретар Владе Исмет Трумић.
Министри у федералној влади зарађују од 2.095 КМ, колика је плаћа министрице образовања Мелихе Алић, до 1.817 КМ, колика су мјесечна примања Невенка Херцега, министра туризма и околиша ФБиХ.
Предсједник сусједне Хрватске, према подацима Саборског повјеренства за сукоб интерес, за свој мјесечни рад прима плаћу од 20.541 куну. Прерачунато у КМ, Стјепан Месић зарађује око 5.000 КМ. Србијански предсједник Борис Тадић, према Закону о платама у државним органима и јавним службама, има највећи коефицијент за обраду плаће, који износи 15. Основицу за обрачун предсједничке и плаће предсједника Народне скупштине Србије одређује административна служба Скупштине.
Плате неких предсједника добро чувана тајна
"Плата председника Народне Скупштине Србије је око 1.250 евра и одређена је Законом о обрачуну плата. Плата председника Србије је већа, јер је коефицијет за обрачун већи. Прецизне податке о висини плате председника ми немамо", тврди Момчило Арбутина, из Народне скупштине Србије.
У Уреду предсједника Србије нисмо успјели добити тачан износ плаће Бориса Тадића. На наш писмени упит нису одговорили ни након десетак дана чекања. На наш упит о висини њихових мјесечних примања нису нам одговорили из Уреда предсједника Словеније Данила Турка, као ни из предсједника Републике Српске Рајка Кузамновића.
Чланови Предсједништва БиХ, према Закону о плаћама у државним институцијама, су најбоље плаћени функционери на државном нивоу. Харис Силајџић, Небојша Радмановић и Жељко Комшић ове ће године мјесечно зарађивати по 4.981 КМ.
"Моја основна плаћа је 1.827 КМ. На тај износ додаје се минули рад, што је у мом случају око 300 КМ", каже Мирсад Кебо, потпредсједник Федерације БиХ.
Тврди да је основна плаћа предсједнице ФБиХ Борјане Кришто око 2.000 КМ, колико би требало да зарађују и предсједавајући домова федералног парламента.
"Не знам прецизне износе плаћа свих дужносника у Федерацији БиХ, али се водило рачуна да предсједник, премијер и челници парламентарних домова имају плаће у истом рангу", додао је Кебо.
Бх. парламентарцима по 3.000 КМ без паушала
Предсједник Сабора Хрватске Лука Бебић најбоље је плаћени политичар у овој земљи. Његова плаћа је 24.000 куна, односно око 6.000 КМ. Примања заступника у хрватском парламенту крећу се од 15.000 до 20.000 куна. Чланови словеначког парламента примају мјесечно око 4.155 еура.
Посланици и делегати у Парламентарној скупштини БиХ плаћу примају у складу с Одлуком о обрачуну плаћа. Према овој одлуци, чланови државног парламента мјесечно свој ангажман наплате по 3.000 КМ, без различитих накнада.
Посланици и делегати у федералном парламенту, према Закону о правима изабраних дужносника, носилаца извршних функција и савјетника у институцијама власти Федерације БиХ, имају основну плаћу од 1.400 КМ. Плаћа се увећава за минули рад те за чланство у радним тијелима и одборима парламената. Њихове колеге из Републике Српске знатно су боље плаћени, јер просјечна плаћа народних посланика износи око 4.000 КМ.
"Предсједник Народне скупштине РС Игор Радојичић има укупна примања око 4.900 КМ, у што је урачуната основна плаћа, додатак за минули рад и посланички паушал. Потпредсједници примају мјесечно око 4.300 КМ, док посланици зарађују око 4.000 КМ", казао је Шефкет Хафизовић, потпредсједник Народне скупштине РС.
Градоначелник Бањалуке најбоље плаћен
Градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић има мјесечну плаћу од 3.745 КМ, потврђено је у Административној служби овог града.
Градоначелница Сарајева Семиха Боровац мјесечно зарађује 2.268 КМ, док градоначелник Мостара Љубо Бешлић за свој рад мјесечно наплаћује око 2.500 КМ.
Просјечне плате у Србији, БиХ, Словенији и Хрватској
Грађани Словеније, према подацима тамошње агенције за статистику, имају најбољи животни стандард у региону.
Просјечна плаћа у овој земљи је 864 еура, а незапослених је 4,6 одсто. Слиједе их Хрвати, који просјечно зарађују 5.019 куна или око 1.900 КМ. Незапосленост у Хрватској не прелази 15 процената. У сусједној Србији грађани у просјеку зарађују око 30.000 динара мјесечно, што је око 750 КМ, а незапосленост је око 18,1 одсто.
Најнижа плаћа у региону је у БиХ - око 670 КМ. У нашој земљи, по подацима Агенције за статистику БиХ, незапослено је 39,9 одсто становништва.
- Извор
- Независне
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »