IPO Фејсбука и посета Цукерберга Русији
IPO Фејсбука је један од најинтензивније разматраних догађаја године. Нови мехур на тржишту, брод који тоне, катастрофа – тако су експерти писали о изласку највеће друштвене мреже на берзу. Други однос инвеститора није требало ни очекивати – они су изгубили новац. За пола године Фејсбук је успео да постави неколико рекорда и један антирекорд.
Највећа глобална мрежа у свету Фејсбук постала је прва високотехнолошка компанија која је објавила своје акције на отвореном тржишту фоднова. Укупан обим капитализације је премашио сто милијарди долара. Оснивач и сувласник компаније Марк Цукерберг је у једном тренутку постао богатији за 16 милијарди доалра и доспео на списак 16 најбогатијих људи планете. Узбуђење првих дана лицитације је било толико да компјутерски систем берзе није издржао и зауставио се, што је редак случај у историји. Ипак, власници акција су остали богати и срећни за кратко. Наредног дана ,акције Фејсбука су почеле да падају. Прво стидљиво – нешто испод цене објављивања од 38 долара. После недељу дана, компанија је за четвртину изгубила вредност, а кроз два месеца за двоструко више. Синтагма IPO Фејсбука је добила етикету неуспешног пројекта. Међутим, то је само једна тачка гледишта, сматра аналитичар из компаније Финам Леонид Делицин.
- Оно је било неуспешно са тачке гледишта оних који су поверовали да Фејсбук одмах чека блистава будућност и да ће он помрачити све медије који постоје на данашњи дан, тј. оних који су куповали акције по 38 долара на дан појављивања. Ми можемо да наведемо овакву аналогију. Рецимо, продајете стан, хтели бисте да га продате за 10 милиона, продали сте га за 15. То је неуспешна или успешна продаја вашег стана? Са ваше тачке гледишта као продавца то је величанствена и успешна продаја!
Ни једна америчка компанија са капитализацијом од једне милијарде долара није преживљавала тако дубок пад првог месеца после IPO. Инвеститоре је погубила њихова сопствена похлепа, уверен је директор аналитичког одељења компаније Алпари Александар Разувајев.
- То што је урадио главни акционар компаније на берзанском сленгу се назива обмањивањем дебила. Он је продао хартије по веома подигнутој цени. Цукерберг је преварио инвеститоре као наивце. Инвеститори су сами за то криви. Али то је тржиште. Постоји купац и продавац. Овде свако делује у својим интересима.
Истина, сам Цукерберг, који се оженио недељу дана после IPO компаније, коју је основао, такође, је осиромашио заједно са инвеститорима. Када су акције почеле да падају, он је изгубио око 6 милијарди долара и испао са списка 40 најбогатијих људи света. Међутим, остао је међу првих 50.
Све ове перипетије нису сметале да се постави још један рекорд. Број корисника Фејсбука је премашио милијарду људи у читавом свету. И то је главни ресурс компаније пред којом стоји задатак да научи како се зарађује. То је проблем Цукерберга, истиче Александра Разувајев.
- Тамо су прилично слаби новчани токови. Без обзира на изјаве менаџмента, они ће се трудити да монетаризују свој бренд, тачније трудиће се да зараде више новца, а не могу баш да замислим како ће то бити урађено. Ја сам присталица вечитих вредности – нафте, гаса, металургије, телекомуникација, тачније суштинских актива. Без Фејсбука свет је живео и даље може да живи, а без нафте, гаса, струје тешко да може.
И у другом и у трећем кварталу компанија је показала пад. Схватајући да је сада као никада Фејсбуку потребна извесна количина нових идеја, Марк Цукерберг је кренуо да тражи таленте по светским ИТ престоницама. У трагању за руским програмерима стигао је у Москву. Да ли је Цукербергу пошло за руком да нађе оно за чим је трагао, за сада се не зна. Фејсбук о томе ћути. А инвеститори, у међувремену, губе стрпљење: настављајући да по инерцији верују у стратешки таленат младог милијардера, они желе брзо да исплате своја улагања.
- Извор
- Глас Русије, фото: © Flickr.com/Master OSM 2011/сс-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- интернет
- финансије
- инвестиције
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »