Шојгу започео ревизију реформе армије
Руска армија ће обновити медицинске чете, а многи официри који су отпуштени у резерву када је на челу Министарства одбране био Анатолиј Сердјуков, моћи ће да се врате у строј. Ово је саопштио нови министар Сергеј Шојгу. Осим тога, армија планира да скоро четири пута увећа број свештеника.
Војна реформа изведена за време Анатолија Сердјукова мора да буде коригована. Таквог мишљења придржава се Сергеј Шојгу, именован почетком новембра за министра одбране Русије. Између осталог он сматра да је одлука да се брига о здрављу војника повери цивилним стручњацима била грешка.
- У скорије време ми ћемо донети одлуку израчунавши, наравно, сва средства за онобву медицинских чета. То је прва и основна карика у пружању медицинске помоћи и контроле здравља у оружаним снагама.
Ову иницијативу одобрио је шеф председничке администрације Сергеј Иванов, који је некада сам био министар одбране. По његовим речима, цивилни лекари нису спремни да иду у борбу. Сличног мишљења се придржава и одговорни уредник листа Независни војни преглед Виктор Литовкин.
- Цивилни лекари у армији не могу да раде зашто што су навикли да раде у стационарима. На терену, када је мраз, негде на Камчатки, на Чукотки, цивилни лекар неће ићи. Зато што то није његова дужност. Под метке он тим пре неће поћи. То су само војници који су положили заклетву, могу и дужни су то да чине.
Један од важних елемената војне реформе бившег министра Сердјукова било је смањење бројности руске амрије. Озбиљном смањењу подвргнут је официрски корпус. Истина, многи официри послати у резерву су наставили да раде у министарству одбране као цивилни стручњаци. Шојгу сматра да је такво стање ствари лоше. У вези са тим он је објавио да ће многи отпуштени официри бити враћени у службу. О томе у шта се претворило смањење официрског корпуса говори први потпредседник Академије геополитичких проблема Константин Сивков.
За време Сердјукова главни ударац је био нанет категорији официра од капетана до пуковника. Али управо ове категорије људи чине окосницу официрског корпуса. Они су носиоци оног што се зове официрски дух. Њих су све покосили.
Раније се сазнало да ће промене које је планирао Сергеј Шојгу дотаћи и односе армије и цркве. За време састанке са патријархом Кирилом министар је обећао да ће пружити РПЦ подршку. После тога у штампи су се појавила саопштења да ће број војних свештеника бити увећан са 240 до хиљаду, тачније скоро четири пута. При томе сама РПЦ је уверена да обично увећање бројности капелана није само себи сврха. Много је важније одабрати достојне кадрове да се не обрука идеја.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »