Олимпијски лед надахнуо младе клизаче на рекорде
Руски клизачи су преузели вођство у јуниорском финалу Гран-прија које се одржава ових дана у Сочију, престоници зимских Олимпијских игара 2014. године. Према резултатима првог дана такмичења, руски такмичари заузимају прва места табела у сва четири вида програма и претендују на медаље. Треба истаћи да су сви представници Русије показали своје најбоље резултате сезоне. Помогао је домаћи терен или је лед у Сочију посебан, покушао је да схвати дописник Гласа Русије.
- Лед на олимпијској арени Ајсберг кували су (а како се ипоставило, лед управо кувају) по посебној технологији специјално за клизаче. Читав процес је трајао неколико месеци. Ледени покривач је увећаван слој по слој, док није достигао 4-5 центиметара, у складу са захтевима Међународног савеза клизача. Вода за заливање пролази филтрацију да у њој нема примеса. При томе на клизалишту стално се одржава одређена температура, да се лед смрзава равномерно, да не буде крт и да се не троши. Због контроле стања леда постављени су предајници, фиксирајући и најмање измене. Све тајне сочински мајстори не откривају, али клизачи у исти глас кажу: лед на олимпијској арени је одличан.
Лед је еластичан, брз, добро се клижа – каже руски клизач Максим Ковтун. У свом кратком програму он је показао најбољи резултат сезоне.
- Лед је врло добар. Ми када смо први дан дошли, врло рано је био први тренинг и тренер и ја смо одлучили да једноставно клизамо, а другог дана да скачемо. Али на леду сам се осећао тако добро да сам скочио све, и чак скокове са четири окрета сам радио из прве. Лед ми се овде веома допада.
Да ли је случајна подударност или је лед у Сочију заиста посебан, али Американац Џејсон Браун је признао новинарима да му је први пут пошло за руком да уради скок са три и по обрта. Над тим сложеним техничким елементом он је радио три године. Али никако му није полазило за руком, а у Сочију га је извео чисто.
- Веома сам задовољан својим скоком са три и по окрета. Први пут на такмичењима извео сам га чисто, и то се десило у овој арени. Врло сам срећан. Мислим да сад осећам и знам како га треба изводити. Надам се да ћу и надаље излазити са њим на крај.
Клизачи су истакли и необичну атомосферу која влада на такмичењима. при томе навијачи подржавају не само Русе, већ и све спортисте. Једино што је прве вечери било разочаравајуће јесте мали број гледалаца на трибинама олимипијске хале Ајсберг. Јуниорска такмичења изазивају интересовање пре стручњака који покушавају да погледају у будућност уметничког клизања. Експерти тврде да публика узалуд игнорише омладину. Јер многи од њих који су се пробили у финале Гран-прија у јуниоре спадају само по узрасту. У мајсторству они мало заостају за лидерима. Између осталог многи од учесника јуниорског Гран-прија већ су изјавили да планирају да се врате у Сочи 2014. године.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »