Избори у Јапану: против свих
16. децембра у Јапану ће бити одржани ванредни парламентарни избори. У традиционално надметање две најјаче партије у земљи, Демократске и Либерално-демократске, може се умешати трећа сила – „Савез за Препород“. Иако бирачи независно од тога ко буде победио неће гласати зато што им се одређена странка свиђа, већ зато што су се разочарали у све остале.
Редовни парламентарни избори у Јапану требало је да буду одржани 2013. године. Међутим, количина критике која се обрушила на владу демократа приморала је премијер-министра Јосихико Нода да распусти парламент. Предизборна трка обећава да ће бити кратка и жестока. Демократе су најмање спремне за овај спринт. На власти су се одржале само три године и тешко да ће Јапанци моћи да се сете неких њихових заслуга, сматра професор Института за земље Истока Анатолије Кошкин.
Они су мењали састав владе, али то ништа није дало, упрскос очекивањима. Не само то, у састав владе је као министар правде ушао човек који је касније оптужен за везе с јапанским организованим криминалом. Подршка становништва је падала и по најновијим подацима, зауставила се на нивоу од 17%, а критична тачка је 20%.
Демократе нису имали среће да управљају земљом у неком успешном периоду историје. Нису морале само да се разабирају с дуговима претходника, већ и да се боре с последицама светске економске кризе и несреће на нуклеарци „Фукушима-1“. Њихова успореност и неодлучност је подвргнута критици, како на међународној сцени, тако и у земљи. Демократе су коначно саме пресекле грану на којој седе усвојивши низ закона који се нису свиђали становништву. Последњу кап је представљао нови порез, објаснио је Анатолије Кошкин.
- Демократе су упркос својим обећањима која су дали пре три године, повећале такозвани потрошачки порез до 10%. То значи да приликом сваке куповине или сваке услуге Јапанци осим наведене цене плаћају још 10%, који иду у буџет земље.
Сви стручњаци сматрају да ће победу на овим изборима однети Либерално-демократска партија (ЛДП). То је најстарија и најмоћнија политичка снага земље која је практично непрекидно руководила у периоду од 1955. до 2009. године. Специфика странке је у томе што нема јасан програм, већ само неколико општих принципа, а конкретну политику у конкретном временском периоду одређује лидер. Судећи по најновијим изјавама вође јапанских либералних демократа Синдзоа Абеа, у најскоријој будућности земљу може очекивати реформа Централне банке и њено потчињавање влади. Такође, и улазак Јапана у Трансокеанско партнерство ради задовољавања САД, што се може негативно одразити на пољопривреду. Али, ма колико чудно то било, ови предлози неће зауставити партију на путу ка победи, сматра шеф катедре за познавање Истока МДИМО Дмитриј Стрељцов.
- Највероватније ће победити ЛДП због изборног понашања Јапанаца, које се карактерише таласним кретањем. Бирачи подржаају једну политичку снагу, затим се разочарају у њу и почињу да подржавају другу због духа противречности, желећи да казне за изневерене наде.
Предстојећи избори су занимљиви због тога што у спор демократа и либералних демократа први пут у току дугог времена може да се умеша трећа сила. Ово је коалиција две младе партије: „Савеза Препорода“ и Партије Сунца. У току последњих година оне се баве тиме што критикују искусне политичаре и предлажу прилично скандалозне реформе. На пример, лидер „Савеза Препорода“ Тору Хасимото је већ више пута наступао с иницијативом за увођење директних избора премијер-министра земље, смањење броја места у парламенту, поново разматрање устава. Захваљујући овим наступима стекао је популарност, али за победу савеза две странке на изборима то неће бити довољно, сматра руководилац Центра за јапанска истраживања Института за Далеки исток РАН Валерије Кистанов.
- Они практично ништа немају. Немају озбиљан програм, немају визију о будућности, немају кадрове. Наступају само с низом популистичких парола. Међутим, мислим да ће за њих гласати они грађани Јапана који су се разочарали у Демократску и Либерал-демократску партију, поступајући у складу с принципом „што даље од обе ваше куће“.
Јапанци су данас као никад пре равнодушни према спољној политици своје земље. Потребне су им адекватне унутрашње реформе и оздрављење економије. Стручњаци сумњају у то да било ко од претендената на победу на изборима може да испуни овај захтев. Међутим, бригу изазива друга ствар – у ситуацији свеопште равнодушности за међународне односе политичари су се одједном заинтересовали за њих и већ су се истакли низом громогласних изјава. Између осталог, то се тиче лидера либер-демократа Синдзоа Абеа, који је обећао да ће ватрено бранити јапанске интересе у територијалним споровима. Тако да резултат парламентарних избора у Јапану може постати – не побољшање унутрашње ситуације, већ погоршање спољне.
Анастасија Першкина,
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »