BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кјото кроји капу Русији

Кјото кроји капу Русији
08.12.2012. год.

Кјотски протокол није оправдао очекивања Русије. На 18. конференцији ОУН о клими дата је изјава да РФ неће прихватити на себе обавезе за други период важења пројекта. За пет година постојања споразума све земље-чланице су успеле да смање количину емитовања гаса по систему стаклене баште у атмосферу, а неко је на томе чак зарадио и новац. Зашто
„Кјото“ Москви више није занимљив?

Русија је Кјотски протокол потписала у марту 1999. године, али га је ратификовала тек 5 година касније. С чиме је то повезано за „Гласу Русије“ је нешто рекао директор Института за глобалну климу и екологију Јуриј Израел:

- Протокол је ратификован искључиво због политичких разлога. Између осталог, тиме је био условљен улазак у СТО. Да нисмо ратификовали Кјотски протокол он не би могао да ступи на снагу, зато што су се тамо збирали поени. А поенима су се сматрали издувни гасови које емитују све земље и требало је прикупити 55% свих земаља из списка бр. 1 протокола. Без РФ и без САД то се не би остварило.

По договорима из 2005. године Русија је по количин гаса по систему стаклене баште требало да остане на нивоу из 1990. године у првом периоду важења протокола. Ово је обећавало велику корист, јер је последња година постојања СССР била време активне производње издувних гасова. А после распада Совјетског Савеза постало је јасно да се Русија у скорије време неће приближити нивоу емитовања издувних гасова свих република.

Након пет година рада у оквиру протокола стручњаци нису дошли до недвосмислених закључака. С једне стране, количина издувних гасова се смањила, продаја квота је попунила буџет, али најављене количине нису биле реализоване, истиче руководилац енергетског програма „Гринпис Русије“ Владимир Чупров:

- Нажалост, Русија није међу земљама које су максимално искористиле услове Кјотског протокола. У суштини, купили смо веома скупу карту за воз којим нисмо отпутовали.

По оценама других стручњака у оквиру уговора Русија је успела да примени технологије за уштеду енергије и да искористи обновљиве изворе енергије. Трећина пројеката реализованих уз помоћ КП везана је за сферу нафте и гаса и за пројекте за утилицазију пратећег гаса. Само учествовање у протоколу помогло је да се реше ови проблеми, сматра консултант представништва Програма развоја ОУН у Русији Александар Аверченков:

- Наше компаније треба да добију на стотине милиона, можда чак и милијарду долара за остварено смањење. Зато није истинакад се каже да од Кјотског протокола ништа нисмо добили. Русија је добро реализовала овај пројекат. Дала је допринос решавању климатског проблема и добила је нова организациона решења, нове технологије. То је била и економски и еколошки оправдана делатност.

Јапан и Канада су већ одбили да поштују обавезе КП од 2013. до 2020. године (други период). Русија ће узети паузу у „Кјоту“ до 2020. године. За осам година на смену КП ће доћи нови споразум. То не значи да РФ иступа из протокола, већ се има у виду одрицање од свих погодности: квота, могућности реализације и верификације пројеката. Осим тога Министарство природе припрема свој план за смањење емитовања гаса по систему стаклене баште у атмосферу за наредних седам година.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА