Медведев: опозиција треба да води одговорну политику
Мере против корупције, однос према несистемској опозицији, слободе грађана, социјално-економска стратегија, борба против пушења и пијанства за воланом, модернизација политичког система – такав је непотпуни списак питања, која је премијер Русије Дмитриј Медведев разматрао у директном програму с новинарима из пет телевизијских канала.
Једно од главних питања које је занимало новинаре, било је повезано с низом познатих антикорупцијских активности у органима власти, за које је прикована пажња у Русији и ван њених граница. Дмитриј Медведев је изјавио да борба против ове појаве има системски карактер и да ће се наставити:
- Тренутне активности у борби против корупције представљају директан наставак онога што смо радили у току последњих година. Формирали смо законе за борбу против корупције, придружили смо се међународним конвенцијама. Многима се чинило да су то ритуалне ствари: ето, законе су усвојили, али никаквих активности неће бити. Ни у ком случају. И оно што се десило представља подударност двеју тенденција: друштвених захтева за борбу против корупције – људи желе да се власт очисти, и нормативне основе која је за то неопходна. Осим тога, потребна је политичка воља. Кад се ови моменти подударе, почиње реална борба против корупције.
Истовремено, Дмитриј Медведев је истакао да она не треба да се своди на прогоне лица на високим функцијама и чиновника као класе. Пошто ће се у супротном случају створити утисак да су сви људи који раде у државној служби непоштени. А то би била апсолутна неистина: огромна већина чиновника су ваљани људи. Притом је то што власт признаје своје грешке – као што се то може запазити у случају пензионе реформе – потпуно нормалан приступ свом послу.
Премијер је расејао бојазни у вези са „завртањем“ матица које се у последње време упућују на адресу власти након усвајања низа закона. Између осталог, прокоментарисао је закон о ограничавању финансирања некомерцијалних организација (НКО). Ради се само о регулисању делатности НКО:
- Одмах сумњичити власт да је то учинила како не би дозволила неке радње или како би намакла омчу око врата ових или оних НКО је у најмању руку нетачно. Засад се ништа од тога није десило. Ми само тражимо облике за регулисање овакве делатности. Усвојен је модел који је преузет из праксе САД. Тачније – закони о страним агентима из 30-их година. Американци се не одричу овог модела. Не само то, стално га допуњавају новим формулама. Не ради се о забрани страних агената. И не ради се о класификацији одговарајућих НКО као криминалних – сачувај Боже. Ради се само о томе да ће се према оне који се баве политичким активностима и добијају новац од страних држава примењивати посебна правила. Реч је само о додатној контроли такве врсте операција. Зато што је унутрашња политика суверена ствар конкретне државе.
У целини, усвајање пакета нацрта закона, између осталог и закона о митинзима, премијер не сматра знаком политичког „захлађења“ у земљи.
- Не сматрам да су ови закони реакционистички. У питању су очекивања. Заиста, ова очекивања су често потпуно неспојива с реалним догађајима који се дешавају у земљи. Постоји комплет законодавних одлука које изгледају круте. Међутим, сматрам да се о ономе што се у земљи дешава може судити на основу реалних радњи, које проистичу из усвојених закона. Уколико се сакупи збир чињеница које сведоче о томе да су ови закони неправилни, да угрожавају интересе грађана – биће потребне корекције.
Што се тиче опозиционог покрета, он има будућност само уколико лидери „несагласних“ буду водили одговорну политику. Они који предводе протест треба да објасне присталицама шта могу да раде, а шта не смеју. Притом своје циљеве треба да остварују само уз помоћ устава, истакао је Медведев коментаришући случај у вези с нередима на Болотном тргу за време митинга опозиције 6. маја у Москви:
- Читав ток догађаја показује да наше колеге, које претендују на одређену политичку будућност, треба да буду одговорне. Уколико сваки човек који је изашао на митинг сматра да може да удари полицајца, треба да схвати да ће наступити тренутак одговорности. И није важно да ли се он представља владајућу или опозициону странку. Не смеју се тући полицајци. То је свуда злочин.
Илија Харламов,
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »