Нови статус Палестине и стари проблеми
Ни рат у Гази, ни притисак САД нису зауставили протекле недеље подношење упита Палестинске аутономије за статус државе-посматрача у УН-у. Огромна већина 138 од 193 гласа учесника ГС УН 29. новембра је гласала «за». Против су предвидљиво гласали САД, Израел и још 6 земаља. Статус Палестине је био повећан са недржавног удружења на државу-посматрача.
УН су први пут скоро једногласно демонстрирале незадовољство методима регулисања, које све до сада користе САД и Израел. Гласање је, како је рекао стални представник РФ при УН Виталиј Чуркин, постало сигнал Израелу и САД-у да је свет уморан од нерегулисаности тог конфликта. Међутим, САД су одмах објавиле одлуку контрапродуктивном. Државни секретар САД Хилари Клинтон је изјавила да она ствара допунске препреке на путу ка миру.
30. новембра Израел је објавио о изградњи још 3 хиљаде јединица стамбених зграда на окупираним палестинским територијама у Источном Јерусалиму и на Западној обали Јордана. УН су још једном одлуком затражиле од Израела да напусти окупиране 1967. године Голанске коте као и одустане од проглашења Јерусалима престоницом и почне мировне преговоре с Палестинцима.
То је већ 15. слична одлука. Оне немају обавезну снагу. У прилог Израелу су противречности између ФАТХ и ХАМАС. Што више, на палестинским територијама се појавила трећа снага – исламистичке групације, подређене само спонзорима из земаља Персијског залива.
Међутим, неки руски експерти сматрају да ће нови статус управо помоћи раштрканим палестинским снагама. Коментар професора катедре савременог Истока РДХУ Григорија Косача.
- Захваљујући повећању статуса ХАМАС је испао повезан с руководством Палестинке националне администрације на челу са Махмудом Абасом, јер захтеви о повећању статуса потичу од свих Палестинаца. То је у прилог Махмуду Абасу, који ће на неки начин натерати ХАМАС да ступи с њим у контакт и води са ФАТХ преговоре у будућности Палестине.
Експерт за проблеме Блиског Истока Семјон Багдасаров сматра да ће то, прво, појачати став Палестине на преговорима с Израелом. Друго, Израелци морају да схвате да ће морати да усвоје низ одлука: ликвидирају насеља на окупираним територијама. Иначе, много тога зависи од резултата избора у Израелу. Левичари заузимају еластичнији став, десничари су крути. Ту много зависи од међународне заједнице.
Свакако, далеко је до потпуног учлањивања Палестине у УН, мада ју је званично признало већ 60 земаља. Док САД имају право вета у СБ УН, Рамала неће стећи то чланство.
У вези са новим статусом на палестинским територијама ликују. Додуше, кваре расположење објављени 30. новембра подаци о резултатима последњег рата у Гази 14.-21. новембра – штете у вези са војном операцијом Израела износе 1 милијарду 200 милиона долара.
- Извор
- Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »