Почетак грандиозне епопеје о прослављеном детективу
За прототип свог књижевног јунака, Шерлока Холмса , писац је узео Џозефа Бела, хирурга и професора Единбуршког универзитеа, код кога је аутор једно време радио као асисент.Управо уочи јубиларног , 50. Рођендана професора Бела који је прoсолавио 2. децембра 1887. изашла је из штампе „Гримизна студија „ као рођенднских поклон захвалног асистента Артура Дојла. Подсећамо да је у супер популарној верзији „ Sherlock“ у продукцији ВВС цела прича првог Шерлоковог појавњивања у јавности измењена па се уместо A Study in Scarlet појавила A Study in Pink.
Повест написана за месец и по
Конан Дојл је ову повест написао само за месец и по .Првобитно се главни јунак звао Шериадан Хоуп, да би мало затим посато Шертингфорд, па Холис.И тек у коначној верзији се појавило име тако познато целом свету-Шерлок Холмс.
Како се родио детектив којему , како се прича , Британци шаљу писма препуна одушевљења на адресу Бајкер-стрит?
Први издавча којему се обратио Конан Дојл рекао је за „Гримизну студију„ да је то једна „булеварска, петпарачка прича“. Повест је , како сведочи Дојлов биограф Расел Милер у својој књизи „Доживњаји Кона Дојла„ била објављена под насловом „Cherlock Holmes and his frined Watson“ 1. Децембра 1887. у алманаху „Beeton's Chistmas Annuel „ који је излазио у Лондону од 1860. до 1898.г.На корицама поред лика Шарлока Хломса нагнутог над лешоем било је и много реклама .Алманах је врло брзо распродат, одзив читалаца је био какв се само пожелети може.
Све је испало још и боље од самог довођења у ред
Док „Гримизна студија „ није штампана, аутор је преживљавао дубоку кризу и често је је бивао у душевном рстојству.!“Растворити љуштуру савремене литературе и извући отуда остригу је врло тешко.Али с временом, ће се, надам се све довести у ред“ писао је он мајци.Као што се испоставило, био је сасвим у праву. Све је испало зантно боње од самог довођења у ред.
Године 1868. да би подржао оца, Конан Дојл му предлаже да илуструје друго издање „Гримизне студије „ .Илустације су ,како пише Расел Милер, испале поптуно промашене, јер је Шерлок Холмс више личио на самог ислустратора , Чарлса Дојла, са брковима и брадом.И то насупрот томе што је у повести јасно написано да је Холмс увек био глатко избројан !
Како је даље текла судбина прве повести о Шерлоку Холмсу?У Америци је пиратско издање овог дела доживело вртоглави успех и огроман тираж. У САД у то време још није била потписана конвенција о ауторским правима па је пиратско издање књиге причинло не мале проблеме приликом објавњивања у самој Енглеској пошто је претходно, иако пиратски ,била публикоивана у Америци.
Конан Дојл је 1927. одлучио да више не објавњује приче о Шерлоку Холмсу.Тако је завршена једна епоха започета 1867. која је трајала пола века, довоњно дуго да би поклоници, поштоваоци и обожаваоци великог детектива својски намучили његовог творца .Зтао је Дојл замрзео свог јунака који је засенио све остале књижевне радове аутора:историјске романе , радове о спиритизму,научно-публицистичке повести и друга дела .После трагедије кад је професор Морирати убио славног детектива , а што се збило у роману „Последњи случај Шарлока Холмса“, читаоци су навалили молбама да аутор васкрсне популарног детектива .И Конан није иамо где-па је био приунуђен да настави са писањем детекстивских прича.
Велика Британија, Лондон, претпрошли век.Полиција као офијално органоизован државни оган јавног реда основана је 1828. г., али злочина је граду и у целој земљи сваког дана све више.Они који воле да себи мало пошкакљају живце не пропуштају да купе чувени тзв Њухејтски каледар.Тако се назива преглед најновијих злочина почињених током једног месеца који је обухватао све подробности до најситнијих детаља.Тај календар је било могуће купити на сваком месту у бритнаској престоници, чак и на улазној капији Њухејта , најмрачније тамнице у Бротанији.
Њухејтског „ хорора „, сменило је одушевље за оне који стоје с друге стране
барикада.Позитиван јунак, детектив који хвата злочинце и пресеца извршења злочина,-ето о коме је хтела да чита публика.Отуда су бестеселери 1828-1829 постали „Истинти мемоари Видока“, аутобигхрафија полицијслог агента Франсоа Ежена Видока.То је био бум који је изавао масу подржавалаца са сличним темама као што је „Успомене агента истражног одељења“ па све до „Доживњаји правог полицијаца „.Такве књиге су се продавале као вруће кифле.
Године 1852. Чарсл Дикенс (1812-1870), надахнут подвзима стварног инспектора Чарлса Филда, обваљује свој роман „Хладни дом „.А године 1868.изашао је роман „ Месечев камен „Вилки Колинза који с лаком руком песника Томаса Стеренса Елиота ( Tomas Sterns Eliot,1888-1965 ) дуго времена је сматран за први детективски роман у историји светске књижевности.Али недавна истраживања су показала да је три године пре „Месечвог камена „ , 1855. oбјављен један други детектвски роман који је под насловом „Загонетка Нотинг- Хилда“написао Чарлс Ворен Адамс ( Charles Warren Adams, 1833-1903).
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »