BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија не губи тендер за снабдевање Индије оружјем

Русија не губи тендер за снабдевање Индије оружјем
30.11.2012. год.

Експерти извештаје неких медија о одбијању Индије да купи руске авионе називају "Информационим ратом". Неколико индијских медија је известило да је Москва изгубила тендер за испоруку тешких војно-транспортних хеликоптера и авиона. У РОСОБОРОНЕКСПОРТ-у је ова информација демантована, саопштивши да резултати за оба тендера још нису објављени.

Наводи да је Русија изгубила тендере су се у индијској штампи појавили почетком новембра. Медији су пренели да руска опрема не испуњава услове Њу Делхија. На пример, хеликоптери неће бити купљени, јер су исти такви из САД јефтинији. Руска компанија је саопштила да унапређена верзија транспортног хеликоптера Ми-26 (Ми-26Т2) и модернизовани авион ИЛ-78 (ИЛ-78МК) у потпуности одговарају техничким захтевима индијске стране. Они су супериорнији од америчких у односу "цена-квалитет". У РОСОБОРОНЕКСПОРТ-у наглашавају да информације о победи америчке и европске авиотехнике на тендеру "нису истините," и да превремене изјаве се користе ради обмањивања јавности.

Ово није први случај овакве врсте дезинформација, рекао је за "Глас Русије" војни коментатор Виктор Баранец. Према његовим речима, "неслане шале" се пуштају, баш када Русија има велике шансе да освоји тендер:

- Не постоји ни једна земља где ми продајемо оружје, а где сви уговори Русије нису праћени искривљеним информацијама или једноставно лажју. Трговину оружјем увек прати информациони рат, а такве гласине често започињу они који желе посвађати Русију са Индијом или они који су у опасности да изгубе своје сопствене уговоре. Током протеклих 20 година, могао бих на прстима набројити саопштења која су имала везе са истином.

Русија је на другом месту у свету, после САД, по продаји оружја. Ова позиција се сачувала, упркос економској кризи и повећаној конкуренцији од стране Пекинга. Њу Делхи је главни партнер Москве у овој сфери. На Индију отпада више од четвртина читавог руског извоза оружја. Постоје и заједнички пројекти. Већ је одржано успешно тестирање суперсоничне крстареће ракете "Брамос". Тренутно се ради на модификацији будућег тактичког авиона. Наравно, постоји низ противуречности, али се оне решавају на партнерској основи, истиче Виктор Баранец:

- 70% индијске војске је наоружано нашим тенковима, које су Индијци тестирали на свим температурама. Тамо где су амерички Абрамси посустајали већ на другом километру, руски тенк је успешно изводио гађања и дуг марш, на 50 степени Градиуса. Сами Американци признају да неке војне компоненте руских авиона и хеликоптера превазилазе своје узорке. Да, морамо бити објективни - Индијци су заинтересовани на нас. Посебно за носач авиона Викрамадитје. Међутим, најважније је то што ми разумемо једни друге, и што Индија купује наше оружје.

Наравно, ова "стабилност" не задовољава Вашингтон, сматра политички аналитичар Владимир Јевсејев. Индија, такође, користи противуречности у циљу постизања максималне користи, и, зато све више говори о неопходности диверзификације снабдевања, говори стручњак:

- Постоје дугорочни уговори за набавку авиона, као и жеља да се настави сарадња са Индијом у области бродоградње. Али војно-индустријски комплекс САД је заинтересован за преузимање уговора. Сасвим је могуће да је Индија под притиском. За ово се могу користити како политички утицаји, међу којима, наравно, и изградња стратешког партнерства, као и чињеница да Русија шири своје контакте са Пакистаном.

Почетком новембра је избио још један информациони скандал са испорукама руске војне опреме. Неки медији су известили о неуспеху мулти-милијарског уговора, који је Москва потписала са Багдадом. Саопштено је да је он, наводно, отказан због сумње на корупцију. Касније су ирачке власти изјавиле да је проблем настао услед унутрашњих проблема. Између осталог, због одлагања са ирачке стране. Тренутно се води истрага. Међутим, ово неће утицати на испуњење уговора. Полина Черница,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА