Зближавање Москве и Тбилисија ће препородити економију Грузије
Пре 9 година, 23. новембра 2003. године, под притиском опозиције је поднео оставку председник Грузије Едуард Шеварднадзе. У републици је извршена револуциоа ружа, на власт је дошао нови лидер. Међутим, политика Михаила Саакашвилија је после извесног времена разочарала Грузијанце. На парламентарним изборима у октобру ове године победио је опозициони блок Грузијска машта на челу са милијардером Бидзином Иванишвилијем.
О достигнућима и разочарању Грузије током последњих 9 година и о томе, шта чека земља данас, Гласу Русије је испричао председник странке Слободна Грузија, посланик Тбилиског градског савета Каха Кукава.
Много се тога променило у Грузији за 9 година, протеклих после револуције ружа, - каже Каха Кукава.
- Могу се, свакако, поменути и позитивне стране тих реформи – инфрастуктурни пројекти, полицијска реформа. Међутим, у основним правцима је све ишло на горе. Прво, заоштравање односа са Русијом, које је водило рату у августу 2008. године. Осим тога, погоршање економске ситуације, пад економског раста. Главно је, што је натерало Грузијанце да гласају против Саакашвилија на изборима 1. октобра 2012. Године, тотална неправда, ауторитаризам, чак диктатура.
После смене владе Саакашвилија за владу Иванишвилија Грузијанци су очекивали потпуну смену социјално-економског система, - наставља Каха Кукава.
- У Грузији се очекивало да је потребна само смена владе па ће све бити решено. Свакако, то није тако једноставно. Данас су у владу дошли нови, нормални људи. Међутим, да би у земљи дошло до неких реалних реформи, потребно је променити курс. Тај агресивни курс Саакашвилија, оријентисан на интеграцију Грузије у НАТО, то је ћор-сокак за Грузију, јер то подразумева да нећемо имати економске односе с Русијом. То значи да нећемо имати никакав раст. За наредних 20 до 30 година Грузија нема другог економског партнера. Од наших других суседа – Турске и других земаља ми само увозимо. Тамо ништа не можемо да извозимо. Зато мислим да друштво чека од нове владе Иванишвилија регулисање тих проблема, чека да ће се грузијска роба вратити на руско тржиште.
При томе Каха Кукава не препоручује почетак зближавања Москве и Тбилисија од разматрања најболнијих питања.
- Наша странка Слободна Грузија сматра да нема смисла да почнемо од статуса Абхазије и Јужне Осетије, јер су руски и грузијски ставови толико различити да их је практично немогуће зблиžити. Међутим, постоје културне, историјске и економске везе. Од њих би могло почети. Ипак мислимо да је за Грузију најбоља варијанта развоја, свакако, зближавање с Русијом. Имамо 20 година искуства односа с САД-ама. Шта смо добили од тога у економском смислу? Грузија се руши. Последњих година Совјетског Савеза, 1980-х година је Грузија била најбогатија република у Савезу, а сада је сиромашна.
Према речима експерта, данас у грузијском друштву владају оптимистичка расположеења. Важно је да би прве конкретне позитивне промене биле извршене до пролећа идуће године, када почне нова изборна кампања. Претпоставља се да ће председнички избори у Грузији бити одржани у октобру 2013. године.
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Северна Кореја је раније помогла Москви да протера украјинске трупе из граничне Курске области
Москва је раније оптужила Кијев да наставља нападе упркос руском предлогу за 72-часовно затишје
Специјалне јединице полиције Брчко дистрикта покушале су синоћ да ухапсе предсједника Владе Српске Радована Вишковића, али је он успио да избјегне хапшење.
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Остале новости из рубрике »