Симић: ССП правно не постоји
Саветник премијера Србије Александар Симић изјавио је да је Споразум о стабилизацији и придруживању (С С П) ЕУ, који су потписали вицепремијер Божидар Дјелић и представници ЕУ, правно непостојећи посао јер нема сагласности воља између уговорних страна и да као такав не може ни да дође на ратификацију у Народну скупштину. "Нешто што правно не постоји не може да се стави на дневни ред парламента и да се о њему расправља. С С П у овом облику и у овој фази усвајања не би могао ни да се поништи јер не постоји и нема елементарне претпоставке за постојање уговора - сагласности воља уговорних страна", рекао је Симић, један од аутора правне анализе С С П коју је објавила Д С С.
Он је за "Новости" казао да сагласност воља уговорних страна не постоји "због тог што представници Србије сматрају да се С С П односи на целу државу, иако се не примењује на Косову, а 20 земаља ЕУ, које су признале независно Косово сматрају да се С С П односи на државу Србију у чијем саставу није Косово".
"Дакле не постоји сагласност воља о томе које су то стране уговора и шта оне представљају: ми сматрамо да је Србија представљена у целој својој територији дефинисаној Повељом УН и Уставом, а 20 земаља ЕУ сматра да је Србија држава без Косова и Метохије", додао је Симић. Према његовим речима, члан 135. С С П који се позива на Резолуцију 1244, када је реч о статусу Косова, "није био споран све до проглашења независног Косова и његовог признања од стране 20 земаља ЕУ".
"Сада је споран, јер у члану 135. пише да се С С П не примењује на Косову које је под међународном управом по Резолуцији 1244, али и да се 'не доводи у питање садашњи статус Косова...' у међувремену је 18 држава ЕУ признало независно Косово и то је за њих дакле - садашњи статус. Зато нема сагласности воља, сигуран сам да је Дјелић приликом потписивања С С П сматрао да КиМ није независно. Зато је правна анализа показала да С С П уствари не постоји", казао је Симић.
На питање сматра ли да би се прекршило право ако би се С С П ставио на ратификацију, Симић је одговорио да би "у том случају, Србија признала да је С С П јасан и да су воље свих страна уговорница једнаке, те да је сагласна са 20 држава ЕУ да тај документ дефинише Србију без Косова".
"У том случају, онај ко би гласао за ратификацију С С П најгрубље би прекршио суштинске одредбе Устава које се односе на заштиту територијалне целовитости државе", рекао је Симић и указао да би "то било најтеже кривично дело - груба повреда Устава, то јест, целовитости Србије". Симић је казао да из анализе произилази да би Србија морала да крши С С П ако би поштовала свој устав.
"Једна од водећих идеја С С П је и регионална сарадња. Да би Србија поштовала С С П, морала би да сарађује и са свим независним државама у региону, па и са Косовом, према схватању 20 земаља ЕУ које су признале ту државу. А ако сарађује са независним Косовом, кршила би суштинску одредбу свог устава", закључио је Симић.
- Извор
- Тањуг
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »